ΑΓΓΙΣΤΡΟ ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗΣ

Πήγαινε κάτω

ΑΓΓΙΣΤΡΟ ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗΣ

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 12:52 pm

Βρηκα απο μαγαζι το παρακατω αγγιστρο

αν το βιδωνα στον προφυλακτηρα πιστευετε οτι θα εκανε δουλεια σε περιπτωση που χρειαζοταν να τραβηξω η να με τραβηξουν σε περιπτωση κολληματος;;; η' θα φυγει ολοκληρος ο προφυλακτηρας ...
Desmo

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2011
Τόπος : ΕΛΛΑΣ

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΑΓΓΙΣΤΡΟ ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗΣ

Δημοσίευση  mato Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 1:56 pm

Desmo καλημέρα.

ΜΗΝ βάλεις γάντζους απευθείας ούτε στον ίδιο τον προφυλακτήρα, ούτε στις στηρίξεις του (τους κυλινδρικούς σωλήνες που βγαίνουν από το αμάξωμα – είναι πολύ λεπτοί).
Το πρόβλημα με τις δέστρες του niva είναι γνωστό, παλιό και θέλει «δουλίτσα» για να λυθεί.
Η κατασκευή τους έχει ως εξής: οι προφυλακτήρες στηρίζονται στους κυλινδρικούς σωλήνες, οι οποίοι «χωνεύουν» στις (τετραγωνικής διατομής) δοκούς του σασσί. Οι δέστρες αλλά και οι κυλινδρικοί σωλήνες στηρίζονται με την ίδια βίδα που «ξετρυπάει» τους τετράγωνους σωλήνες (αν πέσεις από κάτω θα δεις τις βίδες). Τα παξιμάδια (ή θηλυκό πάσο) δεν είναι προσβάσιμα. Οι κυλινδρικοί σωλήνες είναι πολύ λεπτοί (λιγότερο από χιλιοστό, αν θυμάμαι καλά) και δεν αντέχουν τίποτα άλλο από τον προφυλακτήρα.
Είναι όμως καλό σημείο για στερέωση γάντζων, γιατί ακριβώς «ταυτίζονται» με τις δοκούς. Πρέπει όμως να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ τους σωλήνες με άλλους παχύτερους - όσο πιο ενισχυμένους βρεις (και χωρίς ραφή) αν σκοπεύεις να στερεώσεις γάντζο εκεί.
Δεν είναι δύσκολο, είχα κάνει μια κατασκευή παλιότερα που είχα εργάτη, θα κάνω μια μικρούλα έρευνα να βρω φωτογραφίες και υλικό και συνεχίζω.
mato

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://www.antikeimeno.gr

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 2:26 pm

mato σ'ευχαριστω για την πληροφορια,περιμενω και φωτογραφιες ...
Desmo

Δημοσίευση  mato Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 2:43 pm

Καταρχάς μια νύξη στο θέμα υπάρχει εδώ http://nivagr.forumotion.com/t103-topic

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από την κατασκευή που έκανα εγώ.

Θα τις βρεις ανάμεσα σε εκατοντάδες άλλες φωτογραφίες (από μετατροπές μέχρι χάρτινα μοντέλα niva) στην – πολύ ενδιαφέρουσα – ιστοσελίδα του Baxter, έχει πάρα πολλά θέματα, μελέτησέ τα http://www.ladaniva.co.uk/baxter/NivaMainPage.htm

Στην κατασκευή μου έχουν αντικατασταθεί οι κυλινδρικοί σωλήνες με παχύτερους (3,6 χιλ. αν θυμάμαι καλά) οι οποίοι μάλιστα συνδέονται και μεταξύ τους για να μοιράζεται το φορτίο της έλξης. Επίσης έχω ενισχύσει με τριγωνικά νεύρα τις μαμά δέστρες στην εσωτερική γωνία (φαίνεται αν προσέξεις στην φωτό που δείχνει την κατασκευή από κάτω)
Η σύνδεση στην δικιά μου περίπτωση γίνεται με την βάση του εργάτη, αλλά θα μπορούσε να είναι απλώς μια ικανού πάχους μεταλλική διατομή, όπως περιγράφεται εδώ http://www.ladaniva.co.uk/baxter/resources/Cloggys_Towhooks.doc που διατηρεί και ξαναβάζει τον μαμά προφυλακτήρα, ενώ φτιάχνει νέους σωλήνες, μισούς τετράγωνους (σε μήκος) για να φωλιάζουν καλύτερα μέσα στις τετράγωνες δοκούς του σασσί. Τους συνδέει μεταξύ τους, στερεώνει επάνω γάντζους αλλά και τον μαμά προφυλακτήρα.

Στην παρακάτω περιγραφή, κάποιος αναφέρει ότι έχει κάνει μία τρύπα επιπλέον μπροστά από την υπάρχουσα κατακόρυφη και «κάθετα» σε αυτήν (δηλαδή σε οριζόντιο επίπεδο) για να περάσει δεύτερη βίδα στήριξης του σωλήνα του προφυλακτήρα στην δοκό του σασσί.
http://forum.difflock.com/viewtopic.php?t=37343&view=previous

Στο site του (τρελο-) Baxter Very Happy που ανέφερα παραπάνω (δες gallery) έχει ειδική κατηγορία για σημεία αγκύρωσης και βάσεων για εργάτες.
Δες τα και θα πάρει πολλές ιδέες.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα, δεν είναι τόσο πολύπλοκα όπως ίσως φαίνεται διαβάζοντας όλα αυτά, αν βγάλεις τον προφυλακτήρα θα καταλάβεις αμέσως τι πρέπει να γίνει.
mato

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Τρι Απρ 12, 2011 6:21 pm

mato σ'ευχαριστω για τις φωτογραφιες (τελικα ειναι πιο δυσκολο απ'οτι νομιζα) αλλα εχω παθει πλακα με το site που Baxter,δεν το ηξερα οτι αυτο το σαραβαλακι εχει τοσο φανατικο κοινο.

τι εχουν φτιαξει τα ατομα

snorkel απο σωληνα σκουπας

και σωληνα υδραυλικου

μεχρι και το ταπερ εκαναν πατεντα

με βλεπω να χαλαω την σκουπα της γυναικας μου και να κανω πειραματα ... drunken cherry albino
Desmo

Δημοσίευση  takis niva Την / Το Πεμ Απρ 14, 2011 5:12 pm

Καλα το ταπερακι στο τελος ολα τα λεφτα Razz Razz Razz

takis niva

Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2010
Τόπος : Αθηνα-Ικαρια

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Τρι Μάης 03, 2011 1:13 am

mato την κατασκευη που εκανες την εφτιαξες μονος σου η' πηγες σε καποιο μαγαζι που φτιαχνει τετοιες πατεντες;; και ξερεις περιπου ποσο στοιχιζει;; επισης ποσο νομιμη ειναι μια τετοια κατασκευη μηπως μετα υπαρχει προβλημα με το ΚΤΕΟ η σε περιπτωση ατυχηματος (ιδιαιτερα με μοτοσυκλετιστη)τρεχουμε και δεν φτανουμε!!!
Desmo

Δημοσίευση  sputnik Την / Το Τρι Μάης 03, 2011 3:00 pm

φίλε desmo, εγώ που το έχω και ψηλωμένο, και με χειροποίητους προφυλακτήρες, πέρασα μια χαρά κτεο. (χωρίς λάδι). αρκεί τα μηχανικά και τα ηλεκτρικά μέρη του αυτοκινήτου να είναι σε καλή κατάσταση.
sputnik

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2010
Τόπος : παντού

Δημοσίευση  mato Την / Το Τετ Μάης 04, 2011 1:47 pm

Desmo έγραψε:mato την κατασκευη που εκανες την εφτιαξες μονος σου η' πηγες σε καποιο μαγαζι που φτιαχνει τετοιες πατεντες;; και ξερεις περιπου ποσο στοιχιζει;; επισης ποσο νομιμη ειναι μια τετοια κατασκευη μηπως μετα υπαρχει προβλημα με το ΚΤΕΟ η σε περιπτωση ατυχηματος (ιδιαιτερα με μοτοσυκλετιστη)τρεχουμε και δεν φτανουμε!!!

την σχεδίασα εγώ (Αρχιτέκτονας γαρ), με διαστάσεις κτλ.
Για το κόστος: σε γνωστό "βελτιωτή" 4χ4 της Θεσσαλονίκης που πήγα (με δικά μου σχέδια πάντα, αυτός δεν είχε να σκεφτεί τίποτα), μου είχε ζητήσει (2006) 400 €.

Οπότε άρχισα να μαζεύω κομμάτια:
Τις στηρίξεις στα σημεία πρόσδεσης (τα κίτρινα στο σκίτσο παραπάνω) τις πήρα από ένα "μαμά" bull bar που ξήλωσα στο συνεργείο από ένα κατεστραμένο niva (0 €). Την βάση (σκαφάκι) του εργάτη μου την έκοψε σε λέιζερ ένας φίλος που δουλεύει σε βιομηχανία (δεν έδωσα τπτ, δεν ξέρω πόσο θα κόστιζε, αλλά αν κάνεις απλή κατασκευή - χωρίς λέιζερ - θα έχει αμελητέο κόστος - όπως και οι στηρίξεις - απλώς εγώ βολεύτηκα με scrap). Τα υπόλοιπα υλικά (σωλήνες, βίδες κτλ) κόστισαν 36 ευρώ αν θυμάμαι καλά - και πήγα σε έναν σιδερά (κάτοχο samurai, είχε κάνει κι άλλες κατασκευές για το δικό του).
Φτιάξαμε και τοποθετήσαμε μαζί και τους δύο προφυλακτήρες σε ένα πρωινό, κόστος εργασίας 50 €.

Για το θέμα της νομιμότητας τώρα ... ανοίγει ο ασκός.
όπως λέει και ο sputnik, στο ΚΤΕΟ δεν θα συναντήσεις προβλήματα.

Σε ατύχημα όμως... είναι άλλη ιστορία. Απαγορεύεται ρητά η προσθήκη μεταλλικών κατασκευών που αλλοιώνουν τις εργοστασιακές διαστάσεις. Ειδικά για τα bull bar, προφυλακτήρες, εργάτες κτλ που κατά κόρον βάζουν τα suv υπάρχει και οδηγία της ΕΕ.
Επομένως αν εμπλακείς σε ατύχημα ενώ φοράς διάφορα σιδερικά, ενδεχομένως να μπλέξεις άσχημα, ειδικά αν η ασφαλιστική σου αποφασίσει να μην σε καλύψει.
Υπάρχει φυσικά και το ηθικό ζήτημα, που είναι πιό σοβαρό. Δεν είναι μόνο ο μοτοσυκλετιστής, σκέψου κανένα βρέφος σε καρότσι ας πούμε, ακόμα κι αν φταίει η μάνα που δεν πρόσεξε και βγήκε στο δρόμο ανάμεσα στα παρκαρισμένα....

Λόγω όλων αυτών, εγώ τα ξήλωσα όλα μετά από ένα ελαφρύ (για μένα) τρακάρισμα με κάποιον ο οποίος αποφάσισε να ξε-παρκάρει κάνοντας ταυτόχρονα αναστροφή - χωρίς φλας.... έφταιγε αυτός (ευτυχώς είχα μάρτυρες), αλλά δεν έχει σημασία. Του "κατέβασα" όλη την αριστερή πλευρά της μούρης με τον προφυλακτήρα (ο προφυλακτήρας δεν έπαθε τίποτα), αλλά τα χρειάστηκα.... εάν δεν είχα χώρο να κόψω λίγο αριστερά, θα είχα πέσει επάνω στην πόρτα του οδηγού με τον εργάτη... δεν θέλω να σκέφτομαι τις συνέπειες για κάτι τέτοιο. Ο τύπος όταν κατάλαβε ότι έφταιγε σταμάτησε τη γκρίνια, οπότε δεν είχα πάρε δώσε με ασφαλιστική.

Τις φωτο από το δικό μου τις έβαλα γιατί φαίνονται τα ενισχυμένα σημεία πρόσδεσης (αυτά έμειναν, προφυλακτήρες κι ο εργάτης έφυγαν - τι να κάνουμε, "χώνομαι" λιγότερο τώρα).
Θα έλεγα να περιοριστείς σε αυτά προς το παρόν, κι αποφάσισε για έξτρα κατασκευές αφού το σκεφτείς και πάρεις κι άλλες γνώμες - μπορεί κάποιος άλλος να έχει βρει λύση.
mato

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Σαβ Μάης 07, 2011 2:35 am

Ειχα βρει εναν εργατη και σκεφτομουνα να τον τοποθετησω πανω στο niva,τωρα ομως με αυτα που μου ειπες μαλλον δεν θα το κανω,ωραια ολα αυτα για το πως φαινονται και βοηθανε στο αμαξι αλλα οχι να σκοτωσουμε και κανεναν ανθρωπο
Desmo

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης