τι εναι μπλοκε

Πήγαινε κάτω

τι εναι μπλοκε

Δημοσίευση  16niva Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2011 7:21 pm

για σας ειμαι κατοχος το λαδα νιβα αλλα δεν εχω ηδεα τι ειναι μπλοκε και που χρειαζεται ουται τη διαφορα του κεντρικου με το μπρος πισω μηπως καποιος εχει ορεξη να μου τα εξηγηση συγνωμη ειμαι ασχετος.

16niva

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2011

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: τι εναι μπλοκε

Δημοσίευση  dimitris_tl Την / Το Δευ Οκτ 17, 2011 5:40 pm

dimitris_tl

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011

Δημοσίευση  Admin Την / Το Τετ Οκτ 19, 2011 4:54 am

16niva έγραψε:για σας ειμαι κατοχος το λαδα νιβα αλλα δεν εχω ηδεα τι ειναι μπλοκε και που χρειαζεται ουται τη διαφορα του κεντρικου με το μπρος πισω μηπως καποιος εχει ορεξη να μου τα εξηγηση συγνωμη ειμαι ασχετος.

Μετά και την επιστημονική εξήγηση του φίλου Δημήτρη θα προσπαθήσω να σου πω και εγώ κάποια πράγματα πιο μπακαλίστηκα ώστε πρακτικά να σε βοηθήσω να καταλάβεις.

Το μπλοκέ σε ένα όχημα είναι αυτό που στην ουσία καταργεί την έννοια του διαφορικού. Δηλαδή πχ σε ένα όχημα το μπροστά διαφορικό είναι αυτό που στην ουσία εξασφαλίζει ότι οι 2 τροχοί (αριστερός - δεξιός) κινούνται με διαφορετική ταχύτητα. Το μπλοκέ (ειδικά το 100% - λέγεται και locker) ουσιαστικά κλειδώνει το διαφορικό και αναγκάζει τους τροχούς να κινηθούν ακριβώς με την ίδια ταχύτητα. Τα ίδια ισχύουν και για το πίσω διαφορικό.

Το Niva όμως δεν έχει μπλοκέ ούτε μπρος αλλά ούτε πίσω. Έχει και κεντρικό διαφορικό μαζί με τα άλλα 2 και το μπλοκέ από την μαμά του το έχει εκεί στο κεντρικό. Τι κάνει αυτό??

Το κεντρικό διαφορικό εξασφαλίζει στη μόνιμη τετρακίνηση διαφορετικές ταχύτητες όχι στους τροχούς (αυτό το κάνουν το μπροστά και πίσω διαφορικό) αλλά στον μπροστινό και τον πίσω άξονα. Όταν όμως το κλειδώνουμε με το μπλοκέ του κεντρικού αναγκάζουμε τους άξονες να γυρίζουν με την ίδια ταχύτητα. Έτσι η κίνηση στον μπροστά και στον πίσω άξονα μοιράζεται σε 50-50.

Πρακτικά αυτό βοηθάει πολύ σε δύσκολες καταστάσεις αρκεί να ξέρεις να το χειριστείς σωστά. Δεν βοηθάει ομως συνήθως να ξεκολλήσεις. Άμα κολλήσεις για τα καλά κόλλησες.
Για αυτό να ξέρεις πως βοηθάει πολύ για να μην κολλήσεις. Με άλλα λόγια πριν από ένα αρκετά δύσκολο πέρασμα να βάζεις το μπλοκέ και έται μειώνεις αισθητά τις πιθανότητες να κολλήσεις. Με το που περάσεις το δύσκολο πέρασμα βγάλτο κατευθείαν γιατί αλλιώς κουρδίζεις το διαφορικό σου.

Το μπλοκέ στο μπροστά ή το πίσω διαφορικό ή και στα 2 (locker) είναι η καλύτερη λύση και συνήθως σε ξεκολλάει κιόλας. Όμως το Niva μας δε διαθέτει τέτοια αλλά μπορούν να τοποθετηθούν πολύ αξιόλογα locker ως βελτίωση και το κάνουν στην κυριολεξία άπαιχτο.

Προσωπικά κάνω σκληρή χρήση στο Niva και μέχρι στιγμής με το μαμά μπλοκέ τα καταφέρνω μια χαρά. Το πότε πρέπει να το βάζεις ή όχι θα το μάθεις σιγά σιγά με την εμπειρία.
Προς το παρών για να αποφέυγεις δυσάρεστες εκπλήξεις όταν κάποιο εμπόδιο σε φοβίζει να το κουμπώνεις από πριν και ας μην ήταν και τόσο ανάγκη. Καλύτερα γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε...... Με τον καιρό θα καταλάβεις πότε χρειάζεται ή όχι. Απλά να το βγάζεις μόλις περάσεις το εμπόδιο. Μην το ξεχνάς γιατί κάνεις ζημιά στη μετάδοση.

Ελπίζω να βοήθησα.
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 158
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2009

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://nivagr.forumotion.com

Δημοσίευση  16niva Την / Το Παρ Οκτ 21, 2011 9:04 am

ευχαριστω. μηπως γνωριζεις τιμες για μπλοκε

16niva

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2011

Δημοσίευση  dimitris_tl Την / Το Σαβ Οκτ 22, 2011 7:28 pm

Κάνε κλικ Εδώ και θα δεις μερικά προϊόντα για το Niva με τις τιμες τους (μπλοκέ αργα κτλ) γαι να πάρεις μια ιδέα....
dimitris_tl

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης