FORUM ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ NIVA
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

+4
bbk
dimitris_tl
morths21
StefanosR
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Πεμ Ιαν 05, 2012 9:41 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΟΣΙΑΣΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΕΣΑΙΑ ΣΚΑΛΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΙΣΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΟ (TOYOTA AVENSIS)
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  morths21 Πεμ Ιαν 05, 2012 11:30 pm

Φορας ενισχυτη φωτων??Οι περισοτεροι δεν ειναι ευχαριστημενοι με τα φωτα του Νιβα...προσωπικα εβαλα κιτ ξενον Twisted Evil
morths21
morths21

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
Τόπος : Βυρωνας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Παρ Ιαν 06, 2012 7:36 pm

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΣΑΙΑ ΣΚΑΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΑΝΕΤΑ
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  dimitris_tl Παρ Ιαν 06, 2012 8:58 pm

Οι προβολείς του Νιβα, εκτός του ότι δεν υπάρχει λάστιχο στεγανοποίησης εκεί που συνδέεται το φις με την λαμπα, έχει και μια τρύπα στο κάτοπτρο, ναι τρύπα!!! Οπότε μπαίνει νερό μεσα αν το βουτήξεις βαθιά και αν είναι αναμένος εκτός που θα σπάσει η λαμπα οξειδόνεται και το κάτοπτρο.
Εγώ τι έκανα?
1ον Εκλεισα την τρύπα με RTV (κόκκινη σιλικόνη)
2ον Κόλησα ένα πλαστικό στεφάνι στο πίσω μέρος καθε προβολέα με RTV έτυχε κάτι πλαστικές φραπεδιέρεες να έχουν τη σωστή διάσταση και προσάρμοσα το λάστιχο από προβολείς του Οπελ Κορσα η Καντετ "Ε", έβαλα και ένα δεματικάκι να τα κρατάει σταθερά στο στεφάνι και...καθάρισα
Είναι 7 χρόνια που έχω τους ίδιους προβολείς (τότε έκαναν 10 ευρώ ο ένας στη Λάντα) και έχω άψογα φώτα με 55 η 65Watt λυχνίες δεν θυμάμαι επ ακριβώς αλλά είναι αυτές που προβλέπει ο κατασκευαστής.
Οταν έγραφα στο Lada-Niva Club εδώ και χρόνια είχα βάλει και φωτο, αλλά δυστυχώς δεν τις έχω πια...
Οι λυχνίες Ξενον με το λευκό φως εργάζονται με υψηλή τάση, δηλ έχουν inverter που τα 12V τα ανεβάζει πχ στα 500V η 1000V για να ιονιστεί το αέριο (Ξενον) και να φωτοβολίσει, αλλά η ηψηλή τάση θέλει και ισχυρά διηλεκτρικά και μόνωση και είναι πολύ ποιό εύκολο να βγάλει ζημιές όταν "χώνεις" το αυτοκίνητο στα νερά!
Ο ενισχυτής φώτων είναι απλά ένας ισχυρός ρελές ώστε να ελαχιστοποιεί την πτώση τάσεως στις επαφές του, για να λειτουργήσει καλά θέλει και ποιο χοντρά καλώδια που παίρνουν από την μπαταρία με την αντίστοιχη ασφάλεια, δηλ με τον ρελέ του αυτοκινήτου ελέγχεις τον ενισχυτή φώτων που παίρνει απευθυας από την μπαταρία (Hot Battery Bus) με την σχετική ασφάλεια.
Εγώ χρησιμοποιώ ενισχυτή φώτων για να ελέγχω τους τέσσερεις επιπλέον προβολεις που είναι κίτρινοι και είναι δύο δέσμης (καρφια που λένε) και δύο διασποράς (βενταλιας λένε?) οι οποίοι είναι κατάλληλα προσανατολισμένοι και ρυθμισμένοι* για αποκλειστική χρήση εκτός δρόμου, η για περιβαλον με παρα πολύ πυκνή ομίχλη και είναι τοποθετημένοι στην "ισαλο"γραμμή των προβολέων του Νιβα...
Σε φυσιολογικές συνθήκες είναι καλυμένοι όπως προβλέπεται από τον ΚΟΚ

* Για να έχω 180 μοίρες η περισσότερο φωτισμένο πεδίο μπροστά μου, ώστε όταν στρίβω στο βουνό ακόμα σε κλειστές στροφες να μπορώ να δω αν είναι κανένα χαντάκι δίπλα μου!
Δηλ οι δύο προβολεις δέσμης φωτίζουν μπροστά και οι άλλοι δύο προβολής διασποράς "κοιτάνε" δεξια και αριστερά αντίστοιχα ώστε να φέγκουν το δυνατόν περισσότερο στα πλάγια του αυτοκινήτου.
dimitris_tl
dimitris_tl

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Σαβ Ιαν 07, 2012 10:52 pm

ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ΓΙΑ ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  dimitris_tl Σαβ Ιαν 07, 2012 11:31 pm

Αν δεν φωτίζουν ικανοποιητικά κοίταξε αν έχουν οξειδωθεί τα κάτοπτρα για τους λόγους που είπα ποιο πάνω, και πολύ βασικό μέτρα την τάση στα άκρα των λυχνιών σε λειτουργία να δεις τι πτώση τάσεως υπάρχει από την τάση στους πόλους τις μπαταρίας μέχρι τις λυχνίες.
Αν υπάρχει σημαντική πτώση τάσης μπορεί να φταίνε, είτε ο ρελες φώτων, είτε οι γειώσεις (σώματα) είτε οι συνδέσεις (ακροδέκτες κτλ) είτε όλα τα προηγούμενα
Υπάρχει η ελεύθερη ψηφιακή τεχνική βιβλιοθήκη από το Ευγενίδιο Ιδρυμα στην διεύθυνση αυτή http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=66 που μπορείς να κατεβάσεις μια ηλεκτροτεχνία στην περίπτωση που δεν είσαι σχετικός με τα ηλεκτρικά!
Καλή συνέχεια
dimitris_tl
dimitris_tl

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Κυρ Ιαν 08, 2012 7:50 pm

ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΓΡΑΦΩ ΑΜΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  bbk Δευ Ιαν 09, 2012 9:16 am

Αυτό είναι …..ολόκληρη βιβλιοθήκη…. Very Happy
Ξεκινάω το κατέβασμα.
Λόγω του ότι δεν ξέρω Αγγλικά, έψαχνα εδώ και καιρό τεχνικά βιβλία στα Ελληνικά και δεν έβρισκα τίποτα…..
Με έσωσες. cheers
Ευχαριστώ

bbk

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  dimitris_tl Δευ Ιαν 09, 2012 11:46 pm

Τίποτα,
Καλή Μελέτη...
dimitris_tl
dimitris_tl

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  panoskorinthos Τρι Ιαν 10, 2012 7:42 pm

φιλε dimitri επειδη με ενδιαφερει το θεμα με τον ενισχυτη φωτων αν μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος.ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!
panoskorinthos
panoskorinthos

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2011
Ηλικία : 38
Τόπος : κορινθος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  dimitris_tl Τρι Ιαν 10, 2012 10:57 pm

Φίλε ποιό απλά από όπως τα εχω γράψει ποιό πριν δεν γίνεται, Πρέπει απαραίτητα να γνωρίζεις το νόμο του Ohm, από εκεί ξεκινάναι όλα, η κακές επαφες δημιουργουν στο κύκλωμα επιπλέον ομική αντίσταση που έχει σαν συνέπεια την πτώση τάσεως στα άκρα της λυχνίας του προβολέα και σαν αποτέλεσμα το μικρότερο ρεύμα να περνά από μέσα του και να φωτίζει λιγότερο!
Ποιο απλά δεν γίνεται να το γράψω, αμα κατεβάσεις ένα βιβλίο ηλεκτροτεχνίας από το Ευγενίδιο και μελετήσεις το Νομο του Ohm θα σου λυθουν οι απορίες...
dimitris_tl
dimitris_tl

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Σαβ Ιαν 14, 2012 11:50 pm

ΑΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΙΣΧΗΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣΚΕΤΕ?
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Κυρ Ιαν 15, 2012 12:00 am

[img]ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Pb190010.th[/img]
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Κυρ Ιαν 15, 2012 12:01 am

οι προβολεισ τι ειν καρφια η ομιχλησ?
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  moustakias Κυρ Ιαν 15, 2012 12:06 am

Ομιχλης ειναι.

moustakias

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2010
Ηλικία : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Κυρ Ιαν 15, 2012 12:10 am

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Κυρ Ιαν 15, 2012 10:41 pm

ΑΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣΚΕΤΕ?
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Πεμ Φεβ 09, 2012 10:02 pm

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ??? Sad Sad Sad Sad
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  dimitris_tl Πεμ Φεβ 09, 2012 11:18 pm

Ευρίσκεται σε σημείο που θεώρησε σκόπιμο να τον τοποθετήσει ο ηλεκτρολόγος που τον εγκατέστησε, λογικά πρέπει να είναι στο χώρο της μηχανής .....
dimitris_tl
dimitris_tl

Αριθμός μηνυμάτων : 137
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  StefanosR Δευ Φεβ 27, 2012 7:47 pm

DEN NOMIZV NA EINAI KATI(BAΣΙΚΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ)
StefanosR
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Ηλικία : 56
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  Tefkros Παρ Μαρ 29, 2013 10:23 pm

Πάντως και εγώ έχω ακούσει και διαβάσει πολλά για τα φώτα του NIVA, αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος και χωρίς ενισχυτή κ.λ.π., δηλαδή στον δρόμο με πίχτρα σκοτάδι είμαι ΟΚ. Θα προσπαθήσω βέβαια και τις πατέντες του Δημήτρη, καθώς ακούγονται πολύ λογικές για μελλοντικά βουτήγματα στα βαθιά.
Tefkros
Tefkros

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Ηλικία : 42
Τόπος : Άγιος Στέφανος Αττική

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ Empty Απ: ΦΩΤΑ AΠΟ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΑΣ

Δημοσίευση  alfaka Σαβ Απρ 06, 2013 9:46 pm

dimitris_tl έγραψε:Οι προβολείς του Νιβα, εκτός του ότι δεν υπάρχει λάστιχο στεγανοποίησης εκεί που συνδέεται το φις με την λαμπα, έχει και μια τρύπα στο κάτοπτρο, ναι τρύπα!!! Οπότε μπαίνει νερό μεσα αν το βουτήξεις βαθιά και αν είναι αναμένος εκτός που θα σπάσει η λαμπα οξειδόνεται και το κάτοπτρο.
Εγώ τι έκανα?
1ον Εκλεισα την τρύπα με RTV (κόκκινη σιλικόνη)
2ον Κόλησα ένα πλαστικό στεφάνι στο πίσω μέρος καθε προβολέα με RTV έτυχε κάτι πλαστικές φραπεδιέρεες να έχουν τη σωστή διάσταση και προσάρμοσα το λάστιχο από προβολείς του Οπελ Κορσα η Καντετ "Ε", έβαλα και ένα δεματικάκι να τα κρατάει σταθερά στο στεφάνι και...καθάρισα
Είναι 7 χρόνια που έχω τους ίδιους προβολείς (τότε έκαναν 10 ευρώ ο ένας στη Λάντα) και έχω άψογα φώτα με 55 η 65Watt λυχνίες δεν θυμάμαι επ ακριβώς αλλά είναι αυτές που προβλέπει ο κατασκευαστής.
Οταν έγραφα στο Lada-Niva Club εδώ και χρόνια είχα βάλει και φωτο, αλλά δυστυχώς δεν τις έχω πια...
Οι λυχνίες Ξενον με το λευκό φως εργάζονται με υψηλή τάση, δηλ έχουν inverter που τα 12V τα ανεβάζει πχ στα 500V η 1000V για να ιονιστεί το αέριο (Ξενον) και να φωτοβολίσει, αλλά η ηψηλή τάση θέλει και ισχυρά διηλεκτρικά και μόνωση και είναι πολύ ποιό εύκολο να βγάλει ζημιές όταν "χώνεις" το αυτοκίνητο στα νερά!
Ο ενισχυτής φώτων είναι απλά ένας ισχυρός ρελές ώστε να ελαχιστοποιεί την πτώση τάσεως στις επαφές του, για να λειτουργήσει καλά θέλει και ποιο χοντρά καλώδια που παίρνουν από την μπαταρία με την αντίστοιχη ασφάλεια, δηλ με τον ρελέ του αυτοκινήτου ελέγχεις τον ενισχυτή φώτων που παίρνει απευθυας από την μπαταρία (Hot Battery Bus) με την σχετική ασφάλεια.
Εγώ χρησιμοποιώ ενισχυτή φώτων για να ελέγχω τους τέσσερεις επιπλέον προβολεις που είναι κίτρινοι και είναι δύο δέσμης (καρφια που λένε) και δύο διασποράς (βενταλιας λένε?) οι οποίοι είναι κατάλληλα προσανατολισμένοι και ρυθμισμένοι* για αποκλειστική χρήση εκτός δρόμου, η για περιβαλον με παρα πολύ πυκνή ομίχλη και είναι τοποθετημένοι στην "ισαλο"γραμμή των προβολέων του Νιβα...
Σε φυσιολογικές συνθήκες είναι καλυμένοι όπως προβλέπεται από τον ΚΟΚ

* Για να έχω 180 μοίρες η περισσότερο φωτισμένο πεδίο μπροστά μου, ώστε όταν στρίβω στο βουνό ακόμα σε κλειστές στροφες να μπορώ να δω αν είναι κανένα χαντάκι δίπλα μου!
Δηλ οι δύο προβολεις δέσμης φωτίζουν μπροστά και οι άλλοι δύο προβολής διασποράς "κοιτάνε" δεξια και αριστερά αντίστοιχα ώστε να φέγκουν το δυνατόν περισσότερο στα πλάγια του αυτοκινήτου.

Τί εννοείς <<ίσαλο >> γραμμή των φώτων; διαχωρίζει κάτι;

alfaka

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης