FORUM ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ NIVA
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ρυμούλκηση με Niva

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ρυμούλκηση με Niva Empty Ρυμούλκηση με Niva

Δημοσίευση  larry7 Τρι Μαρ 13, 2012 8:46 am

Αρχικά να χαιρετήσω όλα τα μέλη του Forum σαν νέο μέλος!!!
Διαβάζω εδώ και λίγο καιρό τις συζητήσεις σας με πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν είχα ενεργή συμμετοχή.
Τώρα που έχω αρχίσει και ενδιαφέρομαι σοβαρά για την απόκτηση ενός Niva κι εγώ, είπα να κάνω κάποιες ερωτήσεις..
Όπως φαίνεται και από τον τίτλο του θέματος, εκτός από το Off Road γενικά που δεν έχω καμία αμφιβολία πλέον για τις δυνατότητες του, με ενδιαφέρει και ο τομέας ρυμούλκηση.
Το φορτίο που θα κληθεί να ρυμουλκήσει το Niva είναι μία βάρκα με συνολικό βάρος (σκάφος - τρέιλερ) περίπου 1800 κιλά.
Από τη θάλασσα, κυρίως αν η γλίστρα είναι καλή, πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα να το βγάζω με τα αργά.Το πρόβλημά μου είναι αν θα τα καταφέρει στην πορεία.
Ξέρει κανείς συγκριτικά με Jimni ποιες είναι οι διαφορές στην ρυμούλκηση?Ρωτάω για Jimni γιατί είχα την εμπειρία να κάνω μια διαδρομή με αυτό το αυτοκίνητο αλλά σε ανηφόρα τα βρήκε σκούρα.Χρειάστηκε να βάλω και 1η.
Συγχωρέστε με για το μεγάλο κείμενο, ήθελα να είμαι όσο πιο σαφής μπορώ για να καταλάβετε κι εσείς ακριβώς τον προβληματισμό μου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους και Συγχαρητήρια στη δουλειά που έχει γίνει στο Forum! cheers

larry7

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυμούλκηση με Niva Empty Απ: Ρυμούλκηση με Niva

Δημοσίευση  Gaidaros Τρι Μαρ 13, 2012 4:54 pm

Μάλλον θα σε καλύψω μιας και η δική μου βάρκα ζυγίζει περίπου 1500 κιλά.
Σε γλύστρα τη βγάζω πάντα με κοντά και άνετα, εκεί που έχω ένα θέμα είναι στην εθνική σε ανηφόρες κατηφόρες.
Όταν ο δρόμος είναι ίσιωμα μπορείς να ταξιδεύεις με 80-90km όταν αρχίζει να ανηφορίζει όμως θέλει υπομονή μιας και τα λίγα άλογα δε βοηθούν, αυτό συνεπάγεται πως θα χρειαστεί να κατεβάσεις σε 3η ή 2α για να κρατήσεις τις στροφές του κινητήρα ψηλά ρίχνοντας όμως την ταχύτητα χαμηλά κοντά στα 50km.
Σε επαρχιακό δίκτυο με πολλές ανηφόρες κατηφόρες χρησιμοποιώ πάντα κοντά μιας και είναι πολύ πιο άνετη η έλξη.
Στις κατηφόρες τώρα αν το τρέιλερ δεν έχει φρένα χρησιμοποιώ πάλι τις κοντές σχέσεις.
Σε σύγκριση με το jimny μάλλον τα περισσότερα κυβικά του niva είναι πλεονέκτημα.
Γενικά αν θέλεις να ταξιδεύεις για πολλά χιλιόμετρα ρυμουλκώντας τέτοιο βάρος χρειάζεται υπομονή.
Και μια λεπτομέρεια αν το χρησιμοποιείς για έλξη να μη βάλεις 15αρες ζάντες αλλά τις 16αρες με στενό πέλμα.

Gaidaros

Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυμούλκηση με Niva Empty Απ: Ρυμούλκηση με Niva

Δημοσίευση  KYNIGOSDK Τρι Μαρ 13, 2012 11:15 pm

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΡΥΜΟΥΛΚΟ ΤΟ ΤΡΕΙΛΕΡ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΓΚΑ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ Shocked ΟΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΤΙΣ ΑΝΗΦΟΡΕΣ ΞΕΡΝΑΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΑΡΤΕΜΙΣΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΒΑΖΩ 100 ΒΕΝΖΙΝΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Very Happy Very Happy ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΡΥΜΟΥΛΚΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΝΙΒΑ ΑΠΟ ΦΡΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ Shocked
KYNIGOSDK
KYNIGOSDK

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2011
Ηλικία : 44
Τόπος : ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης