Γεννήτρια ΗΗΟ

Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ΗΗΟ

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Πεμ Μάης 10, 2012 8:32 am

Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει ασχοληθεί και γνωρίζει σχετικά με γεννήτριες ΗΗΟ και ποια είναι η άποψη σας για αυτές.
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Γεννήτρια ΗΗΟ

Δημοσίευση  Tefkros Την / Το Τρι Μάης 22, 2012 9:18 pm

Εννοείς την κίνηση με υδρογόνο; και εγώ έχω την ίδια απορία. Έχω ρωτήσει σε διάφορα μαγαζιά που κάνουν την εγκατάσταση και οι τιμές κυμαίνονται από 200 Ευρώ οι πιο πρόχειρες κατασκευές, μέχρι και 650 οι πιο τακτοποιημένες (τύπου βαλιτσάκι στο χώρο αποσκευών), καταναλώνουν 4 Amp από το ρεύμα της μπαταρίας και λένε ότι κάνουν οικονομία μέχρι 30%.
Γενικά αυτά τα ψάχνω, καθώς όταν πριν από 10 χρόνια έβλεπα το υγραέριο όλοι μου έλεγαν τα δικά τους, ότι θα εκραγεί το αυτοκίνητο, θα ανέβει η τιμή κ.λ.π. τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν η πιο συμφέρουσα αγορά - εγκατάσταση που έκανα...
τέσπα το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω κανέναν που να την έχει κάνει την εγκατάσταση. Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να εντοπίσω, είναι ότι καθώς βάζει το υδρογόνο πρόσθετα στον κινητήρα, αυξάνει την συμπίεση και μακροπρόθεσμα ίσως τα παίξουν οι βαλβίδες...
Πάντως αν έχει κανένας καμιά παραπάνω πληροφορία ας πει...
Tefkros

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Τόπος : Άγιος Στέφανος Αττική

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Τετ Μάης 23, 2012 9:58 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Προσπαθώ να συγκεντρώσω πληροφορίες για να φτιάξω την γεννήτρια μόνος μου.
Αν έχεις υπ' όψιν σου κάτι (πχ κάποιο λίνκ σχετικό ) θα ήθελα να το μοιραστείς μαζί μου.....
Σ'ευχαριστώ.
dimitris_patra

Δημοσίευση  Tefkros Την / Το Δευ Μάης 28, 2012 9:50 am

πέρα από αυτό έχει ένα κάρο σχέδια και blueprints στο ίντερνετ.

τώρα για εφαρμογή τους μάλλον δεν είμαι εγώ ο κατάλληλος για να σε βοηθήσω... άσε που και εγώ το ψάχνω ακόμα
Tefkros

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Τρι Μάης 29, 2012 10:13 am

Βάζω κάποια πολύ κατατοπιστικά λινκ που έχω βρει και διαβάζω .....πάντως ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα αγοράσω έτοιμο κιτ ή αν θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου (εννοώ τo "στοιχείο"....)

http://www.hhoforums.com/forumdisplay.php?f=1

http://www.hho2u.com/HHO_Generator_Products.html

http://www.hho4free.com/configurator/cell_configurator.htm

dimitris_patra

Δημοσίευση  morths21 Την / Το Πεμ Ιουλ 05, 2012 11:41 pm

Eχω κανει τοποθετηση αυτου του κιτ http://www.wfs.gr/ σε διαφορα αυτοκινητα....ολοι λενε οτι κατι ειδαν ειτε σε αποδοση ειτε σε οικονομια αλλα οχι πανω απο 20-30% Rolling Eyes
morths21

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
Τόπος : Βυρωνας

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Παρ Ιουλ 06, 2012 12:15 am

Εσύ τι άποψη έχεις.......γιατί τα σχόλια "των πελατών" με έκαναν να γελάσω με τον τρόπο που είναι γραμμένα.
Είδα ότι έχει τοποθετηθεί και σε νίβα εσύ το έβαλες και αν ναι σε τι Αμπέρ δουλεύει και τι παραγωγή hho έχει?
dimitris_patra

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Τετ Ιουλ 25, 2012 8:52 pm

Γεια χαρά σε όλους.

Μερικές φωτο από την γεννήτρια υδρογόνου που φτιάχνω.

Αύριο θα κάνω το πρώτο τεστ........
dimitris_patra

...

Δημοσίευση  themis76 Την / Το Πεμ Ιουλ 26, 2012 9:29 pm

affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid
themis76

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2011
Τόπος : λαμια

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Παρ Ιουλ 27, 2012 12:00 pm

dimitris_patra

Τελικά τι έγινε;;

Δημοσίευση  Tefkros Την / Το Τετ Αυγ 15, 2012 7:09 pm

Τελικά τι έγινε με την γεννήτρια, δουλεύει; έχεις διαφορά στην κατανάλωση;;
Tefkros

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Τετ Αυγ 15, 2012 9:05 pm

Tefkros έγραψε:Τελικά τι έγινε με την γεννήτρια, δουλεύει; έχεις διαφορά στην κατανάλωση;;

Ναι, δουλεύει η γεννήτρια με πολύ καλή παραγωγή, στα 10Α παράγει 1+ λίτρο, στα 12Α παράγει σχεδόν 1,5 λίτρο . Υπάρχει πολύ σημαντική αύξηση της ροπής και της δύναμης του κινητήρα από χαμηλές στροφές όμως δεν μπορώ να πω ακόμα αν έχει ικανοποιητικό αποτέλεσμα ως προς την κατανάλωση. Τις επόμενες μέρες θα κάνω ένα ταξιδάκι περίπου 400 χιλιόμετρα και τότε θα ξέρω τι αποτέλεσμα έχει. Rolling Eyes
dimitris_patra

η κατανάλωση είναι to SOS

Δημοσίευση  Tefkros Την / Το Πεμ Αυγ 16, 2012 8:58 pm

πάντως μεταξύ μας αυτό που με καίει είναι η κατανάλωση. Περιμένω νέα...
Tefkros

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Παρ Αυγ 24, 2012 7:01 pm

Tefkros έγραψε:πάντως μεταξύ μας αυτό που με καίει είναι η κατανάλωση. Περιμένω νέα...

Όπως είχα γράψει πιο πάνω υπάρχει αισθητή βελτίωση στην δύναμη του κινητήρα και μετά από 460 χιλιόμετρα υπερφορτωμένο το νίβα μείωση στην κατανάλωση γύρω στο 15% με την γεννήτρια να δουλεύει στα 10Α. Θα κάνω κάποιες τροποποιήσεις που θέλω και αν υπάρξει καλύτερο αποτέλεσμα θα σε ενημερώσω. Να διευκρινίσω όμως ότι η γεννήτρια είναι τοποθετημένη σε Νίβα 1600 με καρμπιρατέρ Weber DGV 32/36.
dimitris_patra

Δημοσίευση  Tefkros Την / Το Δευ Αυγ 27, 2012 2:16 pm

dimitris_patra έγραψε: Όπως είχα γράψει πιο πάνω υπάρχει αισθητή βελτίωση στην δύναμη του κινητήρα και μετά από 460 χιλιόμετρα υπερφορτωμένο το νίβα μείωση στην κατανάλωση γύρω στο 15% με την γεννήτρια να δουλεύει στα 10Α. Θα κάνω κάποιες τροποποιήσεις που θέλω και αν υπάρξει καλύτερο αποτέλεσμα θα σε ενημερώσω. Να διευκρινίσω όμως ότι η γεννήτρια είναι τοποθετημένη σε Νίβα 1600 με καρμπιρατέρ Weber DGV 32/36.

Δηλαδή; τι διαφορά θα έχει στο πολλαπλού ψεκασμού; Πάντως και 15% μείωση με νερό είναι πολύ καλά, τι σου κόστισε η κατασκευή; είναι κάτι που μπορούμε να το φτιάξουμε μόνοι μας;
Tefkros

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Δευ Αυγ 27, 2012 8:20 pm

Γειά σου φίλε.
Όταν άνοιξα το θέμα ήμουν εντελώς άσχετος. Σιγά σιγά ψάχνοντας μάζεψα κάποιες πληροφορίες και τώρα μπορώ να πω ότι ξέρω 2-3 πραγματάκια. Έχω διαβάσει εντελώς αντικρουόμενες απόψεις. Μέσα από κάποια ξένα φόρουμ ήρθα σε επικοινωνία με κάποιους που τους θεώρησα αξιόπιστους και έτσι η αναζήτηση κάποιας οικονομίας αλλά και η περιέργεια ήταν που με έκαναν να εγκαταστήσω την γεννήτρια.

Tefkros έγραψε:Εννοείς την κίνηση με υδρογόνο; και εγώ έχω την ίδια απορία. Έχω ρωτήσει σε διάφορα μαγαζιά που κάνουν την εγκατάσταση και οι τιμές κυμαίνονται από 200 Ευρώ οι πιο πρόχειρες κατασκευές, μέχρι και 650 οι πιο τακτοποιημένες (τύπου βαλιτσάκι στο χώρο αποσκευών), καταναλώνουν 4 Amp από το ρεύμα της μπαταρίας και λένε ότι κάνουν οικονομία μέχρι 30%.
Γενικά αυτά τα ψάχνω, καθώς όταν πριν από 10 χρόνια έβλεπα το υγραέριο όλοι μου έλεγαν τα δικά τους, ότι θα εκραγεί το αυτοκίνητο, θα ανέβει η τιμή κ.λ.π. τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν η πιο συμφέρουσα αγορά - εγκατάσταση που έκανα...

τέσπα το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω κανέναν που να την έχει κάνει την εγκατάσταση. Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να εντοπίσω, είναι ότι καθώς βάζει το υδρογόνο πρόσθετα στον κινητήρα, αυξάνει την συμπίεση και μακροπρόθεσμα ίσως τα παίξουν οι βαλβίδες...
Πάντως αν έχει κανένας καμιά παραπάνω πληροφορία ας πει...

Αν γυρίσω σε αυτά που είχες γράψει πριν από καιρό και την "εμπειρία" που έχω τώρα σου λέω ότι ικανοποιητική παραγωγή HHO με 4 Amp ρεύμα δεν γίνετε. Η γεννήτρια που έχω ξεκινά να παράγει αέριο στα 5 Α. Στα 8Α έχει μιά καλή παραγωγή......
Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος και από διαβεβαιώσεις που έχω από ποιο έμπειρους από εμένα ότι μπορεί να πετύχω οικονομία και πάνω από 25%. Όμως διστάζω να σου πω οτι "ναι βάλτο στο αυτοκίνητο σου" αν πρώτα δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Βρίσκομαι στο σημείο των δοκιμών γιά να πετύχω την καλύτερη απόδοση. Θα μου πάρει χρόνο.Αν δεν κάνω αρκετά χιλιόμετρα και μάλιστα υπό συγκεκριμένες συνθήκες δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα πράγματα. (εννοώ ότι δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα αν την μία φορά πάω ένα ταξίδι στο βουνό και την άλλη στην εθνική).
Έχω σχεδόν καθημερινή επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων με κάποιον από Αυστραλία. Τον θεωρώ αξιόπιστο. Έχει Νίβα με μηχανή Fiat 1600. Ξέρεις τι λέει? 6,5lit/ 100km και έχει τον παλιό τύπο γεννήτριας. Δες εδώ όλη την συζήτηση που κάνουν εκεί.

http://ladanivawourldwide.freeforums.org/alternate-fuel-systems-t44.html

Έχω όμως ακόμα ερωτηματικά. πχ λένε ότι επιτυγχάνουμε μείωση καυσαερίων. Εγώ το μέτρησα με την γεννήτρια ON και OFF. Στο ρελαντί είχε μιά ασήμαντη μείωση και στις 2.500 στροφές τζίφος - τίποτα. Αυτό με προβληματίζει.

Τα βασικά εξαρτήματα για την γεννήτρια τα αγόρασα μέσω ίντερνετ και κάποια λίγα από εδώ. Τα ηλεκτρολογικά τα είχα. Το σύστημα είναι πλήρες και μου κόστισε 220 -230 Ε. Για το δικό σου αυτοκίνητο χρειάζεται και μία συσκευή που ρυθμίζεις το μίγμα ή εναλλακτικά ένα ρακόρ που τοποθετείται στον αισθητήρα λ.

Σαν συμπέρασμα μπορώ να σου πω ότι το σύστημα φαίνεται να αποδίδει. Θα δούμε.....
Αν θέλεις κάποια διευκρίνηση.......ευχαρίστως..... Very Happy
dimitris_patra

Κανένα νέο;;;

Δημοσίευση  Tefkros Την / Το Τρι Σεπ 18, 2012 2:16 pm

Κράτα μας ενήμερους, πες κανά νέο για καταναλώσεις, συμπεριφορά κ.λ.π.
Tefkros

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Δευ Οκτ 01, 2012 11:53 am

Tefkros έγραψε:Κράτα μας ενήμερους, πες κανά νέο για καταναλώσεις, συμπεριφορά κ.λ.π.

....μετά το τελευταίο μου ποστ λόγω φόρτου εργασίας έχω κάνει μόνο 50-60 χιλιόμετρα με το νίβα και αυτά μέσα στην πόλη.
Όταν έχω κάτι νεότερο και σίγουρο θα έχεις ενημέρωση. Πάντως κατ' αρχήν είμαι ικανοποιημένος από την αύξηση της δύναμης και ροπής του κινητήρα και μένει να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με την κατανάλωση.
dimitris_patra

Νέο χαράτσι στο υγραέριο

Δημοσίευση  Tefkros Την / Το Δευ Οκτ 01, 2012 12:29 pm

Άντε να δούμε γιατί με το νέο χαράτσι στο υγραέριο πρέπει να το σκεφτώ σοβαρά.
Tefkros

Δημοσίευση  xristosskl Την / Το Τρι Οκτ 02, 2012 12:59 pm

πιστευω οτι ολους μας ενδιαφερει αυτη η μετατροπη!!!!ΑΑΑΑΑ!!!!!!θα μπει χαρατσι στο υγραεριο???
xristosskl

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2012

Νέο χαράτσι στο υγραέριο

Δημοσίευση  Tefkros Την / Το Τρι Οκτ 02, 2012 6:28 pm

Προωθείται τώρα η εξίσωση των ειδικών φόρων κατανάλωσης στο υγραέριο και το πετρέλαιο κίνησης.

Με λίγα λόγια αυξάνεται ο ΕΦΚ του υγραερίου από 0,20 ευρώ στα 0,33 ευρώ, πάει δηλαδή στο 65% και έτσι η ουσιαστική επιβάρυνση για το υγραέριο κίνησης θα είναι 16 λεπτά!

Με λίγα λόγια η απόσβεση της εγκατάστασης θα καθυστερεί και για αυτούς που το έχουν συνήθισει θα πληρώνουν την κίνησή τους γύρω στο 30% πιο ακριβά. Εδώ κλέβουν την συνταξη της γιαγιάς μου, κάνουν άπιαστο το πετρέλαιο θέρμανσης στο υγραέριο θα κολώσουν;

Ε ρε απεργία και οργανωμένη λαική ανυπακοή που τους χρειάζεται...
Tefkros

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Τρι Οκτ 02, 2012 6:44 pm

Διαβάστε για να πάρετε μιά ακόμη κρυάδα.....

http://www.econews.gr/2012/09/28/ygraerio-lng-ygraeriokinisi-auxisi/
dimitris_patra

Γεννήτρια ΗΗΟ

Δημοσίευση  mfniva Την / Το Τρι Νοε 13, 2012 7:24 pm

Καλησπερα και απο μενα παιδια. καλως σας βρηκα. ειδα αυτο το θεμα και θα ηθερλα να απαντησω στο θεμα της γεννητριας μιας και εχω φτιαξει αρκετες απο αυτες. εχω ασχοληθει παρα πολυ με το θεμα γεννητρια υδρογονου. 2 χρονια τωρα. υπαρχουν δυο τυποι απο αυτες. η μια ειναι η hho και η αλλη h2. η πρωτη λεγεταιο υδροξυ και χρειαζεται πολλα αμπερ για να παραγει και η αλλη λιγα. στην πρωτη, γινεται η διασπαση του νερου και οδηγειται στην εισαγωγη του αυτοκινητου απο κοινο αγωγο. στην δευτερη, οταν γινεται η διασπαση του νερου το υδρογονο βγαινει απο ξεχωριστο αγωγο και το οξυγονο επισης. τωρα στο ρεζουμε...η οικονομια....αυτο που ειδα ειναι οτι το υδρογονο για να δουλεψει και να δουμε οικονομια θελει σταθερο γκαζι. και πορεια. μεσα στην πολη δεν κανει τιποτα. επισης εαν τα αμπερ ειναι πολλα, ναι μεν εχουμε περισοτερη παραγωγη αεριου αλλα εχουμε και καταναλωση ρευματος, που συνεπαγεται περισοτερο καυσιμο, οποτε δωρον - αδωρον. γενικα η τοποθετηση αυτη θελει πολυ προσοχη.

mfniva

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2012

Κανα νέο;;;

Δημοσίευση  Tefkros Την / Το Τρι Νοε 13, 2012 10:11 pm

Έχουμε κανα νέο απο την γεννήτρια ρε Μήτσο;;;
Άντε και ανέβηκε και το υγραέριο, όχι οτι έχουμε και λεφτά για την γενήτρια αλλα λέμε τώρα...
Πάντως όπου ρώτησα όλοι μου λένε για καλύτερα γκάζια αλλά όχι για οικονομία.
Tefkros

Δημοσίευση  dimitris_patra Την / Το Πεμ Νοε 15, 2012 2:33 pm

Tefkros έγραψε:Έχουμε κανα νέο απο την γεννήτρια ρε Μήτσο;;;
Άντε και ανέβηκε και το υγραέριο, όχι οτι έχουμε και λεφτά για την γενήτρια αλλα λέμε τώρα...
Πάντως όπου ρώτησα όλοι μου λένε για καλύτερα γκάζια αλλά όχι για οικονομία.

Μετά από πολλές δοκιμές και μετρήσεις με την γεννήτρια ON και OFF μπορώ να σου πω σίγουρα πράγματα. Συγκεκριμένα γέμιζα το ρεζερβουάρ έκανα 200 km μέσα στην πόλη και το ξαναγέμιζα για να δω την κατανάλωση. Αυτό το έκανα πολλές φορές. Την μία με την γεννήτρια ON την επόμενη με την γεννήτρια OFF. Το αποτέλεσμα είναι μείωση κατανάλωσης λιγο πάνω - λίγο κάτω από 10% .
Πήγα και ένα ταξιδάκι μέχρι Αρχ. Ολυμπία. Όταν πήγαινα είχα την γεννήτρια ON και στην επιστροφή OFF. Διαφορά στην κατανάλωση πάνω από 15%. Αυτό που σου είπαν σχετικά με την απόδοση το είχα αναφέρει και εγώ από την πρώτη στιγμή.......αστειευόμενος θα σου πω ότι σε ταξίδι θα ήθελα να είχα 6η ταχύτητα!!!!! Very Happy Very Happy ....η διαφορά είναι μεγάλη όντως....

Συμπερασματικά.......
Αν κάποιος κάνει την εγκατάσταση μόνος του με ένα κόστος γύρω στα 250Ε αξίζει......αν όμως πρόκειται να πληρώσεις 500 ή 700Ε που έχω δει σε κάποιες ιστοσελίδες .....με τίποτα.

Επίσης πιστεύω οτι σε αυτοκίνητα που χρειάζεται και ρύθμιση εγκεφάλου.......τα πράγματα δυσκολεύουν......
Τέλος ....έχω διαβάσει ότι μπορεί να έχεις υδρογόνο μαζί με υγραέριο.......κατά την γνώμη μου ούτε να το σκέφτεσαι......
dimitris_patra

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης