FORUM ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ NIVA
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βλάβη-ες στα ηλεκτρικά; Η γνωμη σας;

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Βλάβη-ες στα ηλεκτρικά; Η γνωμη σας; Empty Βλάβη-ες στα ηλεκτρικά; Η γνωμη σας;

Δημοσίευση  nivacarb Τρι Οκτ 08, 2013 8:03 pm

Γεια σας παιδια, οπως σας ειπα σε άλλο θέμα μιας και ειμαι τελειως αρχαριος, χρειάζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας για μερικα προβληματα που παρουσιαζει το 1600αρακι μου, μονδελο '87.

Πριν ενα μηνα περιπου το νιβακι εκανε ενα μικρο σερβις (φιλτρα, λαδια, ρυθμιση καρμπυρατερ κτλ).

Φαινοταν να λειτουργει σωστα, μεχρι που αρχισε να παρουσιαζει το παρακατω προβλημα. Οταν κινουμαι με πολυ μικρη ταχύτητα και συμπλεκταρω, καποιες φορες σβηνει η μηχανη. Ξαναπαιρνει ομως με την πρωτη μιζια. Που μπορει να οφειλετε αυτό; Ειναι θέμα δυναμό; Διανομεα;
Εκτος αυτου παρουσιαζει και το εξης μερικες φορες: μενει χωρις ηλεκτρικα, δηλαδη χωρις ενδειξεις στο ταμπλο, χωρις φωτα, φλας, κτλ και σβηνει η μηχανη. Κουνοντας τις ασφαλειες φαινετε να διορθωνεται, και ξαναπαρουσιαζεται οταν το αμαξι τρανταχτει εντονα.

Συντομα θα επισκευτω ηλεκτρολογειο, και σκεφτομαι να ζητησω αντικατασταση της αναφλεξης με ηλεκτρονικη. Εχω ακουσει θετικα λογια. Τι λετε εσεις;
Επισης θα ηθελα να κοιταξω και για το δυναμο το οποιο ειναι 55αρι και η μπαταρια μου ειναι 72αρα. Δεν γνωριζω ακριβως σε τι κατασταση βρισκεται το δυναμο, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν παει καλα. Διαβαζω καποιοι βαζουν bosch και λενε πως ξενοιαζουν, ισχυει αυτο; Επισης σκοπευω να αλλαξω και την ασφαλειοθηκη.

Σας ευχαριστω για το χρονο σας.
nivacarb
nivacarb

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βλάβη-ες στα ηλεκτρικά; Η γνωμη σας; Empty Απ: Βλάβη-ες στα ηλεκτρικά; Η γνωμη σας;

Δημοσίευση  dimitris_patra Τετ Οκτ 09, 2013 10:29 am

nivacarb έγραψε:Ειναι θέμα δυναμό; Διανομεα;
Εκτος αυτου παρουσιαζει και το εξης μερικες φορες: μενει χωρις ηλεκτρικα, δηλαδη χωρις ενδειξεις στο ταμπλο, χωρις φωτα, φλας, κτλ και σβηνει η μηχανη. Κουνοντας τις ασφαλειες φαινετε να διορθωνεται, και ξαναπαρουσιαζεται οταν το αμαξι τρανταχτει εντονα.

Συντομα θα επισκευτω ηλεκτρολογειο, και σκεφτομαι να ζητησω αντικατασταση της αναφλεξης με ηλεκτρονικη. Εχω ακουσει θετικα λογια. Τι λετε εσεις;
Επισης θα ηθελα να κοιταξω και για το δυναμο το οποιο ειναι 55αρι και η μπαταρια μου ειναι 72αρα. Δεν γνωριζω ακριβως σε τι κατασταση βρισκεται το δυναμο, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν παει καλα. Διαβαζω καποιοι βαζουν bosch και λενε πως ξενοιαζουν, ισχυει αυτο; Επισης σκοπευω να αλλαξω και την ασφαλειοθηκη.
Καλώς ήρθες ......κατ' αρχήν επειδή το νίβα σου είναι παλιό και είναι πιθανό να έχουν γίνει αλλαγές πάνω σε αυτό, θα πρέπει να πεις ή να δω κάποιες φωτό για να μπορέσω να σου απαντήσω.

Πχ......
..... το δυναμό του 1600 είναι 42Α και έχει εξωτερικό αυτόματο......όχι 55Α.....αλλά αν αυτό που έχεις σου φορτίζει την μπαταρία γιατί να το αλλάξεις??? Εγώ θεωρώ απαραίτητο ένα βολτόμετρο για να ξέρεις τι γίνετε. 
..... με τις ασφάλειες υπάρχει το εξής πρόβλημα.....όταν οι επαφές της ασφαλειοθήκης είναι χαλαρές υπερθερμαίνονται οι ασφάλειες, με αποτέλεσμα να λειώνει σιγά σιγά το πλαστικό τους και να μειώνεται το μήκος τους.......οπότε κάνουν διακοπές......θα σου πρότεινα λοιπόν να μην αλλάξεις την ασφαλειοθήκη αλλά.... 
.....να αποσυνδέσεις την μπαταρία
.....να βγάλεις την ασφαλειοθήκη
.....να καθαρίσεις τα φισάκια (τρίψιμο και καθάρισμα με σπρέι επαφών) ισως να πρέπει να αλλάξεις κάποια 
.....να "κλείσεις" τις επαφές των ασφαλειών πιέζοντας ...για να κουμπώνουν πιο σφιχτά οι ασφάλειες
.....και να βάλεις ασφάλειες  καλύτερης ποιότητας

Εγώ έχω ηλεκτρονική ανάφλεξη στο δικό μου και σου συνιστώ να την κάνεις αυτή την αλλαγή.
Θα χρειαστείς
......ντιστριμπιτέρ......πολλαπλασιαστή.....την πλακέτα της ηλεκτρονικής  .... πλεξούδα και μπουζοκαλώδια. Οπότε.....τέλος τα προβλήματα με τις πλατίνες......το μόνο αρνητικό της ηλεκτρονικής είναι οτι αν σου καεί η πλακέτα .......ΤΕΛΟΣ έμεινες επί τόπου.......σου προτείνω δε να μην βάλεις την ρώσικη πλακέτα αλλά Bosch - Huco .......

Σχετικά με τις διακοπές ρεύματος που αναφέρεις......
......αν στο νίβα σου δεν έχουν γίνει αλλαγές......
.......θα έχει τρία χοντρά καλώδια τα οποία συνδέουν το (+) της μπαταρίας με τις ασφαλειοθήκες.
.......το ένα είναι πάνω στον πόλο
.......τα άλλα δύο είναι ακριβώς πίσω-πάνω  από την μπαταρία  σε μιά πλατιά φίσσα .....έλεγξε και καθάρισε τις επαφές.......

.......αυτά για τώρα......
dimitris_patra
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βλάβη-ες στα ηλεκτρικά; Η γνωμη σας; Empty Απ: Βλάβη-ες στα ηλεκτρικά; Η γνωμη σας;

Δημοσίευση  xristosskl Κυρ Οκτ 20, 2013 4:58 pm

ποσο περιπου παει η ηλεκτρονική ανάφλεξη?
xristosskl
xristosskl

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βλάβη-ες στα ηλεκτρικά; Η γνωμη σας; Empty Απ: Βλάβη-ες στα ηλεκτρικά; Η γνωμη σας;

Δημοσίευση  dimitris_patra Δευ Οκτ 21, 2013 6:44 am

Στο ebay 80E + τα μεταφορικά......εδώ νομίζω γύρω στα 120Ε.
dimitris_patra
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης