FORUM ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ NIVA
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ερώτηση για εφαρμογή (?)

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ερώτηση για εφαρμογή (?) Empty Ερώτηση για εφαρμογή (?)

Δημοσίευση  mato Παρ Μάης 28, 2010 4:22 pm

Γειά χαρά σε όλους.
Έχω μια ερώτηση προς γνωρίζοντες από υπολογιστές (προγραμματιστές ίσως ?).
Δεν ξέρω πως να περιγράψω αυτό που ζητάω, για αυτό θα το πω με δικά μου λόγια, δυστυχώς πολλά.

Είμαι αρχιτέκτονας με ειδίκευση σε Βιοκλιματικό Σχεδιασμό κι αυτήν την περίοδο στήνω ιστοσελίδα.
Θα ήθελα λοιπόν (αν είναι πραγματοποιήσιμο σε λογικά πλαίσια) να εγκατασταθεί μια εφαρμογή (φαντάζομαι κάτι σαν game), όπου ο επισκέπτης να μπορεί να "σχεδιάσει" μόνος του ένα σπίτι χρησιμοποιώντας κάποιες προεγκατεστημένες επιλογές, σχετικές με την ενέργεια που τελικά θα καταναλώνει το κτίριο.

Φανταστείτε δηλαδή να εμφανίζεται ένα "άδειο" παράθυρο στην οθόνη, στο οποίο με κάποιο τρόπο (drug & drop ? επιλογή από menu ?) να μπορεί κανείς να βάζει π.χ. το καθιστικό και τα υπνοδωμάτια (με σύμβολα ή κουτάκια ?) στη μια ή στην άλλη θέση, να βάζει δέντρα σε κάποια πλευρά του κτιρίου ή να επιλέγει είδος θέρμανσης κτλ.
Για να έχει νόημα, θα πρέπει να υπάρχει κι ένα είδος αξιολόγησης των αποφάσεων, π.χ. μια μπάρα "κατανάλωσης ενέργειας" στο κάτω μέρος ή να κοκκινίζει όλο το σχέδιο με λάθος αποφάσεις και να πρασινίζει με τις σωστές.

Κι όλα αυτά με λογικό κόστος (αν υπήρχε καμμιά πλατφόρμα διαθέσιμη ....)

Ονειρεύομαι ?
Ζητάω πολλά ?
Σκάσε και κολύμπα ? Very Happy
mato
mato

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://www.antikeimeno.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση για εφαρμογή (?) Empty Απ: Ερώτηση για εφαρμογή (?)

Δημοσίευση  Admin Παρ Μάης 28, 2010 4:54 pm

mato έγραψε:Γειά χαρά σε όλους.
Έχω μια ερώτηση προς γνωρίζοντες από υπολογιστές (προγραμματιστές ίσως ?).
Δεν ξέρω πως να περιγράψω αυτό που ζητάω, για αυτό θα το πω με δικά μου λόγια, δυστυχώς πολλά.

Είμαι αρχιτέκτονας με ειδίκευση σε Βιοκλιματικό Σχεδιασμό κι αυτήν την περίοδο στήνω ιστοσελίδα.
Θα ήθελα λοιπόν (αν είναι πραγματοποιήσιμο σε λογικά πλαίσια) να εγκατασταθεί μια εφαρμογή (φαντάζομαι κάτι σαν game), όπου ο επισκέπτης να μπορεί να "σχεδιάσει" μόνος του ένα σπίτι χρησιμοποιώντας κάποιες προεγκατεστημένες επιλογές, σχετικές με την ενέργεια που τελικά θα καταναλώνει το κτίριο.

Φανταστείτε δηλαδή να εμφανίζεται ένα "άδειο" παράθυρο στην οθόνη, στο οποίο με κάποιο τρόπο (drug & drop ? επιλογή από menu ?) να μπορεί κανείς να βάζει π.χ. το καθιστικό και τα υπνοδωμάτια (με σύμβολα ή κουτάκια ?) στη μια ή στην άλλη θέση, να βάζει δέντρα σε κάποια πλευρά του κτιρίου ή να επιλέγει είδος θέρμανσης κτλ.
Για να έχει νόημα, θα πρέπει να υπάρχει κι ένα είδος αξιολόγησης των αποφάσεων, π.χ. μια μπάρα "κατανάλωσης ενέργειας" στο κάτω μέρος ή να κοκκινίζει όλο το σχέδιο με λάθος αποφάσεις και να πρασινίζει με τις σωστές.

Κι όλα αυτά με λογικό κόστος (αν υπήρχε καμμιά πλατφόρμα διαθέσιμη ....)

Ονειρεύομαι ?
Ζητάω πολλά ?
Σκάσε και κολύμπα ? Very Happy

Χα χα χα Very Happy Very Happy

Λοιπόν έχω ένα κολλητό με τον οποίο συνεργαζόμαστε εννίοτε. Είναι developer. Εάν σ ενδιαφέρει σου δίνω τηλέφωνο μέσω pm. Είναι πολύ καλός στην δουλειά του αλλά και πολύ καλός τύπος - απλός και μιλάς όσο πιο άνετα μπορείς μαζί του χωρίς ντροπές και χαζοευγένειες. Αν ενδιαφέρεσαι πες μου. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 158
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2009
Ηλικία : 50

http://nivagr.forumaction.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση για εφαρμογή (?) Empty Απ: Ερώτηση για εφαρμογή (?)

Δημοσίευση  mato Δευ Μάης 31, 2010 8:45 am

μα και βέβαια ενδιαφέρομαι. Στείλε το τηλέφωνο και θα δούμε τι θα βγει.
Ευχαριστώ πολύ.
mato
mato

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://www.antikeimeno.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση για εφαρμογή (?) Empty Απ: Ερώτηση για εφαρμογή (?)

Δημοσίευση  Admin Τετ Ιουν 02, 2010 2:14 am

mato έγραψε:μα και βέβαια ενδιαφέρομαι. Στείλε το τηλέφωνο και θα δούμε τι θα βγει.
Ευχαριστώ πολύ.

Έχεις pm.
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 158
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2009
Ηλικία : 50

http://nivagr.forumaction.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης