Αποριες νεου κατοχου

Πήγαινε κάτω

Αποριες νεου κατοχου

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 9:48 pm

ειμαι νεος κατοχος ενος NIVA 1700 μοντελο του 2001 και επειδη δεν εχω ιδεα απο αυτο το αμαξι θα ηθελα να με βοηθησετε

1ον επειδη ο προηγουμενος που το ειχε ηταν και αυτος ασχετος δεν γνωριζε να μου εξηγησει τι κανουν αυτοι οι 2 λεβιεδες (δεν τους ειχε πειραξει ποτε)

μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως δουλευουν???

2ον τι ακριβως κανουν οι δυο διακοπτες διπλα απο το immobilizer

ισως φαινονται βλακωδης οι ερωτησεις μου αλλα μολις σημερα το αγορασα και ο προηγουμενος δεν μου εδωσε το manual

ΥΓ. Οι φωτογραφιες δεν ειναι απο το δικο μου
Desmo

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2011
Τόπος : ΕΛΛΑΣ

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Αποριες νεου κατοχου

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Σαβ Φεβ 19, 2011 9:52 pm

και κατι ακομα το αυτοκινητο ηταν σε ακινησια για 4 χρονια,ο προηγουμενος του εκανε σερβις και του εβαλε λαστιχα,τι φθορες μπορει να εχει δημιουργισει η ακινησια??? (παντος εχει μαζεψει αρκετες σκουριες)
Desmo

Δημοσίευση  Admin Την / Το Δευ Φεβ 21, 2011 6:34 am

Desmo έγραψε:και κατι ακομα το αυτοκινητο ηταν σε ακινησια για 4 χρονια,ο προηγουμενος του εκανε σερβις και του εβαλε λαστιχα,τι φθορες μπορει να εχει δημιουργισει η ακινησια??? (παντος εχει μαζεψει αρκετες σκουριες)

Κατ αρχήν καλορίζικο και καλολάσπωτο το νέο σου Niva. Σου εύχομαι να το χαρείς.

Δεν υπάρχουν βλακώδης ερωτήσεις αλλά βλακώδης απαντήσεις. Είσαι πρωτάρης στο Niva και είναι λογικό να έχεις τόσο απλές απορίες.

Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Απο τους 2 λεβιέδες ο πιο κοντός μπλοκάρει το κεντρικό διαφορικό και ο μεγαλύτερος ενεργοποιεί τις κοντές σχέσεις ( ή αλλιώς "αργό).

Στην πράξη οι κοντές σχέσεις (ο μεγαλύτερος λεβιές) σου δίνουν πολύ μεγάλη δύναμη και ροπή (στους τροχούς). Το Niva κινείται με μικρή ταχύτητα αλλά με πολύ μεγάλη δύναμη στρέψης στους τροχούς αυξάνοντας κυρίως τις ικανοτητές του στο χώμα στα δύσκολα. Προσωπικά όταν πατάω χώμα το ενεργοποιώ έτσι και αλλιώς αφού μου αρέσει περισσότερο η συμπεριφορά του στο χώμα με κοντές σχέσεις. Είναι πολύ πιο σταθερό και κινείται ξεπερνώντας εύκολα τα διάφορα εμπόδια.
Σημαντικός φίλος σε πολύ απότομες κατηφόρες και ανηφόρες, παχιά λάσπη, χιόνια, τραβήγματα - ρυμούλκηση κτλπ. Μην τις χρησιμοποιείς στην άσφαλτο σε πορεία χωρίς λόγο. Απλά φθείρεις όλη την μετάδοση χωρίς λόγο. Μόνο σε περιπτώσεις ρυμούλκησης ή σε λίγο δύσκολες καταστάσεις αν δε θες να ζορίσεις τον δίσκο. Πχ σε παρκάρισμα σε απότομη κατηφόρα. Η για να ανέβεις ένα πεζοδρόμιο πχ χωρίς φόρα.
Ο λεβιές μπροστά είναι ενεργοποιημένες (αργό) ενώ πίσω είναι στο νορμάλ (γρήγορο) δηλαδή απενεργοποιημένες όπως στη photo.

Με το μπλοκάρισμα του κεντρικού διαφορικού (κοντός λεβιές) ουσιαστικά καταργούμε το κεντρικό διαφορικό. Η μετάδοση της κίνησης μοιράζεται 50-50 μπρος πίσω και το μπροστινό διαφορικό ουσιαστικά δουλεύει στην ίδια ταχύτητα με το πίσω. Το μπλοκέ σε βοηθάει πάρα πολύ σε καταστάσεις πολύ μειωμένης πρόσφυσης (πχ λάσπη - χιόνι) και μειώνει τις πιθανότητες να κολλήσεις αν κάποιος τροχός πχ σπινιάρει στιγμιαία. Το ενεργοποιείς λίγο πριν τα δύσκολα και το απενεργοποιείς αφού περάσεις το εμπόδιο. Με το που ενεργοποιηθεί ανάβει λαμπάκι στο καντράν. Δε κάνεις κατάχρηση. Μόνο για να περάσεις το εμπόδιο. Αλλιώς δημοουργείς πρόβλημα στη μετάδοση. Σπάνια θα σου χρειαστεί στην άσφαλτο. Ίσως ποτέ. Άντε να το δουλέψεις αν πετύχεις χιονισμένο δρόμο. Στο χώμα είναι πιστός σύντροφος στα δύσκολα. Αν το βάλεις ενώ έχεις κολλήσει σπάνια θα σε βγάλει για αυτό να το χρησιμοποιείς πριν το εμπόδιο όπως είπα και πριν.
O λεβιές μπροστά είναι απενεργοποιημένο το μπλοκέ και πίσω ενεργοποιημένο.

Όσο για τους διακόπτες ο τέρμα αριστερά ρυθμίζει το φωτισμό του καντράν (εγώ το έχω πάντα στο τέρμα ώστε να βλέπω καλά) και ο δεξιά το πόσο ψηλά χτυπάνε τα φώτα του αυτοκινήτου (εμένα μου έχει χαλάσει και απλά τα έχω σταθεροποιήσει εκεί που μ αρέσουν).

Για την ακινησία η σκουριά είναι θέμα που πρέπει να προσέξεις. Επίσης μπορεί να έχεις φθορές σε τσιμούχες που ξερένονται με την ακινησία.
Τέλος ξέρεις αν έχει αλλάξει όλα τα υγρά ο προηγούμενος στο service? Αν όχι αλλάζεις όλα τα υγρά ( παραφλού - λάδια - βαλβολίνες - γρασσαρίσματα σταυρών και πολύσφηνων) και ψεκάζεις με καλό σπρέυ επαφών χωρίς λάδι τις διάφορες ηλεκτρικές επαφές.

Αυτά προς το παρών. Για οτιδήποτε άλλο έχεις ως απορία εδώ είμαστε.
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 158
Ημερομηνία εγγραφής : 08/05/2009

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://nivagr.forumotion.com

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Δευ Φεβ 21, 2011 8:45 am

Admin σε ευχαριστω για την απαντηση,πραγματικα με βοηθισες παρα πολυ,εψαχνα για το manual στο internet αλλα δεν μπορεσα να το βρω,το αμαξι γενικα θελει μαζεματα ποιο πολυ εξωτερικα (νομιζω) το μοτερ του δεν εχει πολλα χιλιομετρα (29000 αν ειναι τα πραγματικα του) και το πηρα 1400 ευρω,ελπιζω σιγα σιγα να το μαζεψω,θα το βγαλω και φωτογραφιες για να το βαλω και εδω,θα τα λεμε συχνα.
Desmo

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Δευ Φεβ 21, 2011 9:32 am

κατι ακομα,τους μικρους λεβιεδες τους ενεργοποιω πατωντας συμπλεκτη??? και μπορω να κανω συνδιασμο και των δυο ταυτοχρονα???
Desmo

Δημοσίευση  sputnik Την / Το Δευ Φεβ 21, 2011 3:15 pm

το μεγάλο λεβιεδάκι,(αργό-γρήγορο), έχει και μια "κρυφή" θέση στη μέση της διαδρομής του, που νεκρώνει τελείως την μετάδοση. εγώ τον πατάω τον συμπλέκτη, δεν ξέρω αν μπαίνουν και χωρίς, αλλά δεν κάνω και ζημιά. μπορούν να είναι ταυτόχρονα ενεργοποιημένα, αλλά δεν έχει κανένα νόημα. όσο για το μάνιουαλ, υπάρχει παντού σε pdf, κατεβάζεις, τυπώνεις, έτοιμος. (π.χ. http://www.tradebit.com/filedetail.php/111031786-lada-niva-service-repair-manual-pdf )
sputnik

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2010
Τόπος : παντού

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Δευ Φεβ 21, 2011 3:58 pm

sputnik σ'ευχαριστω
Desmo

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Δευ Φεβ 21, 2011 5:34 pm

Το εβγαλα και φωτογραφια

και απο μεσα

Desmo

Δημοσίευση  Admin Την / Το Τρι Φεβ 22, 2011 1:08 am

sputnik έγραψε:το μεγάλο λεβιεδάκι,(αργό-γρήγορο), έχει και μια "κρυφή" θέση στη μέση της διαδρομής του, που νεκρώνει τελείως την μετάδοση. εγώ τον πατάω τον συμπλέκτη, δεν ξέρω αν μπαίνουν και χωρίς, αλλά δεν κάνω και ζημιά. μπορούν να είναι ταυτόχρονα ενεργοποιημένα, αλλά δεν έχει κανένα νόημα. όσο για το μάνιουαλ, υπάρχει παντού σε pdf, κατεβάζεις, τυπώνεις, έτοιμος. (π.χ. http://www.tradebit.com/filedetail.php/111031786-lada-niva-service-repair-manual-pdf )

Δεν χρειάζεται να πατάτε τον συμπλέκτη. Δεν παίζει κανένα ρόλο. Αρκεί να είναι το όχημα σταματημένο. Αν βάλεις ειδικά το αργό σε κίνηση τα έσπασες όλα. Επίσης όντως υπάρχει και κρυφή θέση. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΑ. Γιατί δεν έχει νόημα?? Μπορούμε να έχουμε και το αργό ώστε να έχουμε δύναμη αλλά και το μπλοκέ ώτσε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες να κολλήσουμε. Απλά το μπλοκέ πρέπει να το βγάζουμε όταν περνάμε τα πολύ δύσκολα. Δεν είναι για κατάχρηση.
Admin
Admin

Δημοσίευση  morths21 Την / Το Τρι Φεβ 22, 2011 8:58 pm

1700 μονου ψεκασμου φιλε??Καλοταξιδο!!Και καλα μαζεματα....βλεπω χτυπηματακια και φαναρια με σκουριες....
morths21

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
Τόπος : Βυρωνας

Δημοσίευση  Desmo Την / Το Τρι Φεβ 22, 2011 9:16 pm

morths21 σ'ευχαριστω,το πηρα 1400 ευρω αλλα θελει μαζεματα,το αμαξι ηταν 4 χρονια σε ακινησια και σε αρκετα σημεια εχει σκασει το χρωμα και εχει βγαλει σκουριες (εχει και αυτο το βαθουλωμα που φαινεται)σιγα σιγα ελπιζω να το μαζεψω
Desmo

Δημοσίευση  takis niva Την / Το Πεμ Φεβ 24, 2011 8:34 pm

Οταν ενεργοποιεις το "μπλοκε" κοντο μοχλο,να μην κοβεις τερμα το τιμονι.Το ιδανικο θα ειναι " 11-1 " θεση ρολογιου. Wink

takis niva

Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2010
Τόπος : Αθηνα-Ικαρια

Δημοσίευση  StefanosR Την / Το Τρι Ιαν 03, 2012 4:55 pm

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΣΤΡΙΒΟΥΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ . ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Δημοσίευση  Admin Την / Το Σαβ Ιαν 07, 2012 8:20 am

StefanosR έγραψε:ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΣΤΡΙΒΟΥΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ . ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?

Χαλαρώστε....... Στρίβετε κανονικότατα το τιμόνι. Κανένα πρόβλημα. Δεν είναι locker δεξιά - αριστερά μπλοκέ προς - πίσω είναι. Απλά να το βάζετε στα δύσκολα και όχι χωρίς λόγο.
Admin
Admin

Δημοσίευση  StefanosR Την / Το Σαβ Φεβ 04, 2012 11:49 pm

εννοω το 50-50
StefanosR

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2011
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Δημοσίευση  fotis21 Την / Το Κυρ Φεβ 05, 2012 12:20 pm

Απλα να προσθεσω σε οσα ειπε ο Admin....

το μπλοκε για να κουμπωσει πρεπει οι τροχοι να ειναι ευθεια...και εφοσον κουμπωσει το τιμονι γινεται εξαιρετικα βαρυ...επομενως ετσι και αλλιως δνε μπορεις να κανεις καταχρηση και να το εχεις συνεχεια...

για το αργο γρηγορο,μετα απο μια φορα που επαθα ζημια εμαθα οτι πρεπει να ξεκινας με δευτερα...εκτος αν κουβαλας πολυ μεγαλο φορτιο η ο δρομος το απαιτει...αλλιως δευτερα για να εισαι ησυχος

τωρα οσον αφορα τα μαζεμματα μετα απο 4 χρονια αυτο...μπορει να ειναι πολλα μπορει και λιγα,πχ μπαταρια?φρενα?

fotis21

Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012

Δημοσίευση  Xatz Την / Το Κυρ Μαρ 31, 2013 10:54 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΕΛΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΑΘΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΤΟΥ NIVA ΠΟΥ ΜΠΕΝΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ. ΤΑ ΜΟΝΑ ΣΤΟΙΧΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΠΟΥ ΚΟΜΠΛΑΡΕΤΕ ΠΑΝΟ ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ ΚΙΝΗΣΗ. ΧΡΙΣΟΜΟΠΟΙΗΤΕ ΓΙΑ ΑΡΔΡΕΦΣΗ ΙΔΑΤΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΓΑΣΙΕΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΜΕ ΔΙΕΥΚΟΛΙΝΕ ΠΟΛΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Xatz

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2013

Δημοσίευση  nilias Την / Το Τρι Ιαν 28, 2014 3:35 pm

Καλησπερα ειμαι και εγω κάτοχος lada.διαβαζοντας τα σχολια δεν καταλαβα καλα τον τροπο λειτουργιας, μπορειτε να μου απαντησετε : 1. Ο κοντος λεβιες μπορει να χρησιμοποιειθει απο την στγμη που θα μπει το αυτοκινητο σε ειδικη διαδρομη για τζιπ??
2. Τον μεγαλο λεβιε ( μπλοκε) τον κανω μπροστα η πισω οταν θελω να βγω απο βουρκο ( χωρις αλλο βαρος μεσα)

nilias

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης