FORUM ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ NIVA
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

μικρος λεβιες

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty μικρος λεβιες

Δημοσίευση  reverend Παρ Ιουλ 06, 2012 3:09 pm

Γεια,
μολις πηρα ενα niva του '90 και θελω να κανω την εξης ερωτηση:
ο προηγουμενος κατοχος ειχε την εντυπωση οτι το αργο και το γρηγορο ειναι ο μικρος λεβιες. Οταν λοιπον πηρα εγω το αμαξι ηταν ενεργοποιημενο το μπλοκε (ο μικρος λεβιες ηταν στην πισω θεση). Στο φορουμ διαβασα τι ισχυει πραγματικα...υπαρχει περιπτωση να εχει καταστρεψει το διαφορικο? Αν ναι, πως μπορω να το ελεγξω? Δεν εχω πληρωσει ακομα το αμαξι, ειμαι στο σταδιο του ελεγχου, στα μηχανικα μερη κυριως διοτι το εσωτερικο του αμαξιου ειναι απογοητευτικο.
Ευχαριστω προκαταβολικα
reverend
reverend

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  dimitris_patra Παρ Ιουλ 06, 2012 5:35 pm

Κατ' αρχην καλώς ήρθες!!!
Επειδή καταλαβαίνω ότι ο προηγούμενος κάτοχος ήταν άσχετος......θα σου πρότεινα πριν το πληρώσεις να το δει κάποιος μηχανικός που να ξέρει από νίβα ώστε να σε ενημερώσει σχετικά. Αν το κυκλοφορούσε συνεχώς με το μπλοκέ ναι θα υπάρχει πρόβλημα.
Επίσης πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα κάποια σημεία που είναι σημαντικά για σαπίσματα γιατί διαφορετικά θα πετάς λεφτά.
dimitris_patra
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  reverend Σαβ Ιουλ 07, 2012 1:01 am

dimitris_patra έγραψε:Κατ' αρχην καλώς ήρθες!!!
Επειδή καταλαβαίνω ότι ο προηγούμενος κάτοχος ήταν άσχετος......θα σου πρότεινα πριν το πληρώσεις να το δει κάποιος μηχανικός που να ξέρει από νίβα ώστε να σε ενημερώσει σχετικά. Αν το κυκλοφορούσε συνεχώς με το μπλοκέ ναι θα υπάρχει πρόβλημα.
Επίσης πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα κάποια σημεία που είναι σημαντικά για σαπίσματα γιατί διαφορετικά θα πετάς λεφτά.


Ευχαριστω κ καλως σε βρισκω φιλε Δημητρη!!
Οχι μονο ειναι ασχετος αλλα επιμενει κιολας οτι ο μικρος λεβιες ειναι το αργο...Μου ειπε κιολας οτι ετσι το πηγαινε παντα κ χωρις προβλημα!!
Τελος παντων δεν θα ασχοληθω αλλο μαζι του μεχρι... κ αν γινει η μεταβιβαση.
Θα ακολουθησω τον δρομο για τον μηχανικο οπως προτεινεις...ηδη ψαχνω καποιον γιατι ζω επαρχεια πια κ δεν εχω τις καταλληλες διασυνδεσεις...
Σχετικα με τα σαπισματα που αναφερεις ποια σημεια θεωρεις σημαντικα?
Καλα που το ανεφερες γιατι ειναι το πρωτο μου 4τροχο...
Στα 2τροχα που λεω οτι ''κατι ξερω'' δεν ηξερα την λεξη ''σαπισμα''.
Το θελω βασικα το αμαξι για σκληρη χρηση...ρυμουλκισεις...φορτωματα...οτι πρεπει για αγροτοεπαρχεια!!
Αντι για τρακτερ...καταλαβαινεις.
Ελπιζω να μην σε κουρασα!!
Ευχαριστω για τον χρονο σου!!
Σου σφιγκω το χερι εστω εξ αποστασεως!!
See you!!
reverend
reverend

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  dimitris_patra Σαβ Ιουλ 07, 2012 8:01 am

Καλημέρα

Εγώ έχω ένα κόλλημα με τα σαπίσματα και νομίζω όχι άδικα. Όπως θα είδες το νίβα δεν έχει ξεχωριστό πλαίσιο - σασί και έτσι χρειάζεται το αμάξωμα να διατηρείται όσο το δυνατόν σε καλύτερη κατάσταση γιατί αν αυτό δεν γίνει σε ορισμένα σημεία όπως πχ οι θόλοι είναι δύσκολη η επισκευή. Γι' αυτό και πιστεύω ότι πάνω σε ένα καλό αμάξωμα χωρίς σαπίσματα ότι φτιάχνεις από επισκευές ή μετατροπές - βελτιώσεις πιάνει τόπο.....στην αντίθετη περίπτωση πετάς τα λεφτά σου.

Τέσπα.....κυρίως τα σημεία που είναι μαυρισμένα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα.

μικρος λεβιες 4

μικρος λεβιες 5

μικρος λεβιες 6

Από που είσαι????
dimitris_patra
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  reverend Πεμ Ιουλ 12, 2012 1:13 pm

Φιλαρακι εσβησες τις photo?
Aν οχι κατι εχει παιξει...τις ειδα αλλα ..τωρα δεν υπαρχουν! scratch
Thanks anyway!!
reverend
reverend

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  dimitris_patra Πεμ Ιουλ 12, 2012 9:10 pm

.....έκανα ένα ξεκαθάρισμα στα albums στο photobucket και κατά λάθος τις διέγραψα......αλλά αφού τις είδες πάλι καλά!!!!!

Τι έγινε το πήρες το 1600αρι?
dimitris_patra
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  reverend Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:48 am

ok!!
θυμαμαι τα πιο πολλα σημεια..ηδη τα τσεκαρα κ μονος και φαινονται ενταξει.
Περιμενω κ ενα φιλο φαναρτζη να ερθει σπιτι να το δει κι αυτος.
Τελικα δεν υπαρχει μαστορας (ειδικος) να δει το διαφορικο στο χωριο κ πρεπει να τραβηχτω στην πιο κοντινη πολη.
(Ειχες ρωτησει απο που ειμαι).
Ειμαι Αθηναιος αποκεντρωμενος και μενω πια Γαργαλιανους σε ενα παραθαλασσιο κτημα (καταγωγη απο εδω) με την κοπελα μου που ειναι Πατρινια!!..Αγια Σοφια..αν δεν κανω λαθος!!
Που λες..το αμαξι ηταν σε γκαραζ κ δεν εχει ασφαλεια (ακομη)..απληρωτα τελη..που να βγω ετσι στον δρομο (για τον μαστορα).
Τα μειονεκτηματα της επαρχειας!!
Πρεπει να παω μαλλον Καλαματα.θα δω.. confused
Ασε που σκεφτομαι να το παρω και οτι γινει!!
Ετσι κι αλλιως το παιρνω σε χαμηλη τιμη...αλλα μην παρω και γουρουνι στο σακι!
Με οσους το εχω κουβεντιασει παντως με μπερδευουν χειροτερα..ο καθενας τα δικα του!! lol!
Μια απορια που δεν εχω λυσει ακομα ειναι αν φαινεται η φθορα η οχι...ασε που βρηκα στο πορτπαγκαζ ενα παλιο διαφορικο (αξονα) κ ρωτησα τον κατοχο αν το εχει αλλαξει.Μου ειπε δεν ξερει..το εχει 2 χρονια λεει το αμαξι..βασικα δεν ξερει τι του γινεται!!Μου ελεγε οτι ειναι αμορτισερ!! lol!
Τελοςπαντων..θα σε ενημερωσω... οτι γινει θα γινει συντομα!!
Ευχαριστω για τον χρονο σου!!!
Βασικα εσυ τι οδηγεις??
Και διακρινω γνωσεις!!Χομπιστας η μηχανικος??
Και αν σε βγαλει κ ο δρομος απο εδω μπορω να σου δωσω κ στοιχεια να βρεθουμε.
Εδω τα νερα ειναι απιστευτα!! sunny
Οσο ψαχνω το αμαξι τοσο γενναω αποριες!!
Τα ξαναλεμε!!
Ευχαριστω ξανα!!!
reverend
reverend

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  dimitris_patra Σαβ Ιουλ 14, 2012 8:23 am

Εγώ είμαι από Πάτρα και έχω ένα νίβα 1600 του 94 αγορασμένο καινούργιο, ....και λίγο "πειραγμένο" σε κάποια σημεία. Δεν είμαι μηχανικός αλλά έχω μάθει κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...... αυτό που έχω τώρα είναι το τρίτο νίβα.
Το πρώτο το είχε αγοράσει ο πατέρας μου αρχές της δεκαετίας του 80 μετά πήρα το πρώτο δικό μου το '88 και αυτό όπως σου είπα είναι το τρίτο.......30 χρόνια πάντα έξω από το σπίτι υπάρχει παρκαρισμένο κάποιο νιβα..... Very Happy Very Happy Very Happy Laughing Laughing Laughing

http://nivagr.forumotion.com/t171-topic

Μετά λοιπόν από τόσα χρόνια ......έπαθα διάφορα.....συνάντησα αρκετούς άσχετους που έκαναν τον μάστορα .....έψαξα αρκετά και ρώτησα.....κλπ, κλπ.....και επειδή το γουστάρω έχω μάθει κάποια πράγματα......αυτό είναι όλο. Το σημαντικό είναι ότι αν γνωρίζεις το αυτοκίνητο που οδηγείς, δεν σε πιάνουν εύκολα κορόιδο στα συνεργεία, και είσαι πιο σίγουρος και ασφαλής όταν είσαι μόνος ....στο πουθενά.Αυτό είναι και ένα πλεονέκτημα κατά την γνώμη μου του 1600.....γιατί είναι πιό απλό και επομένως πιό αξιόπιστο, και μπορείς να του βάλεις και μόνος σου λίγο χέρι......μιας και δεν έχει ηλεκτρονικά κλπ....κλπ .
Προσωπικά έχω αντιμετωπίσει διάφορα προβλήματα όλα αυτά τα χρόνια....... εντός και εκτός δρόμου.......όμως ποτέ δεν έχω ξεμείνει.......κάτι είναι και αυτό!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Laughing Laughing Laughing

Εκεί που ζεις έχει όντως ωραία μέρη και παραθαλάσσια αλλά και προς τα ορεινά .....που μου αρέσουν περισσότερο εμένα.
Εγώ έρχομαι συχνά προς τα εκεί .....σχετικά κοντά ......γιατί είναι η γυναίκα μου από κείνα τα μέρη .......προς Καΐάφα μεριά περίπου.

Τώρα σχετικά με το δικό σου......
Πολύ καλά θα κάνεις να το δει φαναρτζής και επίσης πρέπει να ξέρεις.....αν δεν το ξέρεις, ότι για να κάνεις μεταβίβαση πρέπει η κάρτα του ΚΤΕΟ να ισχύει......το λέω επειδή καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις ότι ήταν μάλλον εγκαταλειμμένο.

Δεν ξέρω αν ο λόγος που θέλεις να αγοράσεις νίβα είναι η χαμηλή τιμή, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι αν γουστάρεις γενικά τις εξορμήσεις είναι καλό και θα σε ικανοποιείσει .......με την προϋπόθεση όμως ότι θα έχεις την διάθεση και τον χρόνο να το μάθεις και να ασχοληθείς......διαφορετικά μπορεί και να απογοητευτείς.....γενικά πρέπει να έχεις "κόλλημα" με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο για να μπορέσεις να "συμβιώσεις" μαζί του.......πρέπει να σου αρέσει να μουτζουρώνεσαι!!!!!! Laughing Laughing Laughing

Στην Καλαμάτα δεν ξέρω τι συνεργεία υπάρχουν......εδώ στην Πάτρα πάντως μιας και μου είπες ότι η κοπελιά σου είναι από εδώ........δεν υπάρχει πρόβλημα φτιάχνεις τα πάντα.....επισκευές - μετατροπές ότι θέλεις......και βρίσκεις και ανταλλακτικά καινούργια ή και μετ\να.

Ψάξτο πάντως το θέμα του συνεργείου .....γιατί το νίβα χρειάζεται "ιδιαίτερη μεταχείριση" και ιδιαίτερες γνώσεις......μέχρι να το μάθεις και να το φτιάχνεις μόνος σου......

Αυτά.......

ΥΓ.......αστειευόμενος θα πω σχετικά με την μουσική που πρότεινες σε άλλο Thread ότι .......αν πας off road σε κανένα βουνό και βάλεις δυνατά ''SOULFLY''.......φοβάμαι ότι θα εξαφανιστούν ακόμα και οι ακρίδες......... εγώ ακούω πιό .....Progressive rock - Progressive metal..... έχω διαπιστώσει οτι δεν φεύγουν οι ακρίδες .......μάλιστα καμιά φορά μαζεύονται πνεύματα...... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
dimitris_patra
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  dimitris_patra Σαβ Ιουλ 14, 2012 11:09 am

Ανέβασα πάλι τις φωτο.....δώσε μεγαλύτερη προσοχή στα σημεία που δείχνω, ειδικά στους πίσω θόλους γιατί είναι πολύ δύσκολο να επισκευαστεί.

μικρος λεβιες 4

μικρος λεβιες 6

μικρος λεβιες 5
dimitris_patra
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  reverend Τρι Ιουλ 17, 2012 1:08 am

Απο κτεο ειναι περασμενο..μια χαρα..και απο service.
Απο τα πρωτα που ρωτησα οταν το πηρα..εχω κ τα χαρτια.
Χτες το εβγαλα στον δρομο κ στην τεταρτη καθως εδωσα λιγο γκαζι εκανε σαν να πατιναρει...εδινε στροφες το μοτερ αλλα δεν επιταχυνε..ειναι λιγικο αυτο??
Μηπως επειδη δεν εχει επιταχυνση γενικα?
Καταλαβαινω που λες παντως για την καψουρα για το συγκεκριμενο αμαξι αλλα στην παρουσα δεν εχω κ εναλλακτικη επιλογη για αλλο 4χ4 λογο οικονομικης δυσκολιας...σιγουρα αν κατσει εξορμηση δεν θα πω οχι πια...αλλα πιο πολυ το πηρα για δουλειες που δεν θα μπορουσα να τις κανω μονος...πχ θα μπορω να παω τις ελιες (τσουβαλια) μονος μου στο ελαιοτριβειο η να φερω λιγα σακια τσιμεντο (φτιαχνω και το σπιτι) η λιγες πετρες (ηδη εχω φερει ενα τονο) ακομα κ να ριξω κ την βαρκα...εχω αρχισει να κολλαω κ ενα τρειλερ.Μονο για αυτους τους λογους ειμαι πανευτυχης!!!
Θα ερθει κ η εξορμηση!!Ανυπομωνω κιολας να βρεθει ευκαιρια!!
Οσο για την μουτζουρα το εχω καταλαβει ηδη!!
Σημερα εκατσα ολη μερα κ εφτιαξα το παραθυρο του οδηγου..δεν ανοιγε το μοτερ..ειχε φυγει η ντιζα...η πορτα παλι ειχε πεσει κ σηκωσα το αμαξι με τον γρυλο απο την πορτα και ηρθε αλφαδια..εβαλα χουφτα απο μεσα που ειχε ενα συρμα που το τραβαγες να ανοιξει...και το μοτερ των υαλοκαθαριστηρων που δυστυχως πρεπει να ειναι καμενο και τα μπρατσα σπασμενα.. εχεις υπ οψιν σου ποσο να κοστιζει ολο αυτο?
Καθαριζα κ το μοτερ με πινελο και πετρελαιο..η ζαντες μεσα ειναι γεματες λασπη που εχει γινει πετρα!!!
Εχω δουλεια πολυ παντως τουλαχιστον οτι περναει απο το χερι μου..το διασκεδαζω παντως!!
Μουσικουλα..καφεδακι..και μουτζουρα!!!χαχαχ!!!
Και θα δειξει..
Απ οτι καταλαβαινεις θα το κρατησω...ξερεις ποσο εχει ενα διαφορικο σε περιπτωση που οντως βγαλει προβλημα??
Μπορω να το δω κ στο νετ αλλα επειδει εχεις μεγαλωσει με αυτο και μηπως ξερεις..
Τεσπα οτι συναντησω θα ρωτησω..
Οσο περι μουσικης θα μπορουσα να μιλαω ωρες ολοκληρες!!!
Τυχαινει να ειναι το κομματι μου!!!
Εχω δουλεψει κ επαγγελματικα ως μουσικος..παιζω κιθαρα ηλεκτρικη 20 χρονια με μπαντες κτλ..απο γκαζια μεχρι 3 χρονια Κρητη σε γλεντια κ γαμους!!!
Προσφατα παιζω ουτι κ νευ (τουρκικο εγχορδο κ πνευστο)...
κ κατι που λεω παντα...εχω κατσει για φαγητο με τους Nevermore...ετυχε...αστεια ιστορια!!!
Οσο για Soulfly τυχαινει να εχω πορωθει τον τελευταιο καιρο!!!χαχαχα!!
Ειμαι σιγουρος οτι ακους κ εσυ καλη μουσικη απο τα λεγομενα σου!!!
See you soon!!!
Keep rockin and off the road!!!
Hendrix afro is alive!!
reverend
reverend

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μικρος λεβιες Empty Απ: μικρος λεβιες

Δημοσίευση  dimitris_patra Τρι Ιουλ 17, 2012 11:20 am

Δεν είχα καταλάβει ότι το αγόρασες......νόμιζα ότι το έψαχνες ακόμα.....

Καλορίζικο λοιπόν . Έπιασες βλέπω δουλειά .....άντε καλό κουράγιο!!!!!
Αφήνουμε λοιπόν στην άκρη τα περί μουσικής.......και εστιάζουμε στο Νίβα.

Αν δεν το έχεις προσέξει εδώ....http://nivagr.forumotion.com/t6-topic υπάρχουν όλα τα manuals στα οποία θα βρείς πολύ χρήσιμες πληροφορίες.....σχεδόν τα πάντα.

Έχω το Driver’s Manual και στα ελληνικά (σε pdf & Word 2007) αν το θέλεις δώσε μου με pm το email σου να στο στείλω.

reverend έγραψε:Χτες το εβγαλα στον δρομο κ στην τεταρτη καθως εδωσα λιγο γκαζι εκανε σαν να πατιναρει...εδινε στροφες το μοτερ αλλα δεν επιταχυνε..ειναι λιγικο αυτο??
Μηπως επειδη δεν εχει επιταχυνση γενικα?

Δεν κατάλαβα ακριβώς.....το πατινάρισμα παραπέμπει στον δίσκο, οχι όμως μόνο στην 4η......
Δεν καταλαβαίνω πως αυτό συνδέεται με την επιτάχυνση.... διευκρίνισε το για να καταλάβω.

reverend έγραψε:...και το μοτερ των υαλοκαθαριστηρων που δυστυχως πρεπει να ειναι καμενο και τα μπρατσα σπασμενα.. εχεις υπ οψιν σου ποσο να κοστιζει ολο αυτο?

......δεν ξέρω αν είναι καμένο......πριν πρέπει να δεις άλλα πράγματα......γι'αυτό άνοιξε ένα νέο θέμα στις βλάβες και ρώτα εκεί ότι θέλεις.

reverend έγραψε:...ξερεις ποσο εχει ενα διαφορικο σε περιπτωση που οντως βγαλει προβλημα??
...... διευκρίνισε το ......πρόβλημα σε διαφορικό ή στο βοηθητικό Question Question ......γιατί ο λεβιες που αρχικά ανέφερες δεν έχει σχέση με τα διαφορικά......εκτός αν εννοείς το διαφορικό που υπάρχει μέσα στο βοηθητικό. Στην περίπτωση αυτή μιλάμε για επισκευή ή αντικατάσταση βοηθητικού.

Ραντεβού λοιπόν στο "ΒΛΑΒΕΣ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ" Arrow Arrow Arrow
dimitris_patra
dimitris_patra

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 11/01/2012
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης